Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK), 1 Mayıs 2016 tarihinde oynanan Süper Lig’in 31 haftasındaki Kasımpaşa-Osmanlıspor maçında verdiği skandal kararları ile büyük tepkilere ve tartışmalara yol açan İlker Meral’i alt klasmana düşürdü. Maksimum yaş sınırı 45 olduğu için Meral’in hakemlik kariyeri sona erdi.

Merkez Hakem Kurulu, 2016­-2017 Sezonu’nda görev yapacak Hakem ve Yardımcı hakem kadrolarını belirlerken İlker Meral’a yer vermedi.

Geçtiğimiz sezon birçok eleştirilen kararlara imza atan ve Spor Toto Süper Lig 31. haftasında oynanan Kasımpaşa­Osmanlıspor maçında Webo’nun kafa vuruşu sonrasında Kasımpaşalı savunma oyuncusu Omeruo’nun kafasına çarpan topu “elle müdahale” olarak belirleyen İlker Meral çok tartışılmıştı…

MAKSİMUM YAŞ SINIRI 45

Bu karşılaşmanın ardından son 3 haftada görevlendirilmeyen hakemin adının listede bulunmaması sonrasında TFF’nin de İlker Meral’ın kariyerine son verdiği gözler önüne serildi. Klasman hakemliğine düşen 12 Kasım 1971 doğumlu Meral, burada maksimum yaş sınırı 45 olduğu için hakemliğe devam edemeyecek.