Şimdiki milletvekillerinin deyim yerindeyse bir elleri yağda, bir elleri balda. Lüks ve geniş odalarda hizmetlerindeki danışmanlar ve sekreterlerle çalışıyor, son model özel araçlarla seyahat ediyor, yüksek maaşlar alıyor, aileleriyle birlikte tüm sağlık harcamalarını devlete ödetiyor, sık sık yurt dışı seyahate çıkıyorlar. Yeniden seçilemeyen milletvekilleri de yüksek emekli maaşlarıyla lüks yaşamlarını sürdürüyorlar.
Peki, Kurtuluş Savaşı yıllarında açılan ve savaşla ilgili çok kritik askeri ve siyasi kararlar alan ilk Meclis’te durum nasıldı acaba?
++
Bir kere ilk Meclis’in fiziki koşulları son derece yetersizdi. Tek katlı bu binada sadece bir salon ve 9 oda bulunuyordu.
İşte koca bir savaş buradan yönetildi.
İlk Meclis’te görev yapan milletvekilleri de bugünkülerle kıyaslanamayacak durumdaydı. Borç harç bularak her yerinde silahların, bombaların patladığı Anadolu’dan adeta kelle koltukta Ankara’ya ulaşmışlardı.
Turgut Özakman’ın “Çılgın Türkler” kitabında anlattığına göre, Ankara’ya gelen milletvekillerinin ciddi barınma sorunları vardı. Öğretmen Okulu binasındaki yatakhaneye yerleştirildiler. Burada topluca yatıp kalkıyorlardı.
O dönemde Ankara’da vakit geçirecek bir-iki kahvehane dışında yer olmadığı için akşamları erkenden Öğretmen Okulu binasına geliyor, burada yemekhanede tabldot şeklinde çıkan yemekleri yiyor, daha sonra kimi çay içip sohbet ederken, kimi söküğünü dikip çorabını yamıyor, kimi yakınlarına mektup yazıyordu.
Yatmak için yatakhaneye giden milletvekilleri yataklarını bulmakta zorluk çekiyorlardı. Çünkü yatakhanenin hademesi fazla gaz tüketimi olmasın diye sadece iki lambayı yakıyordu.
İlk Meclis’te milletvekillerinin maaşı 100 liraydı. Evet yanlış okumadınız, sadece 100 lira. Üstelik bu paranın 20 lirası da savaş harcamalarına katkıda bulunmak amacıyla milli savunma için kesiliyordu.
++
Bence 7 Haziran’da milletvekili seçilecek olanlar göreve ant içerek değil, başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere ilk Meclis’teki milletvekillerinin verdikleri olağanüstü mücadeleyi öğrenerek başlamalılar.