MANİSA’nın Soma İlçesi’nde, 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından 8’i tutuklu 45 sanıklı davanın ilk duruşması bugün yapılacak. Duruşma salonuna çevrilen Bülent Ciğeroğlu Kültür Merkezi’ndeki yargılamada, sanıklardan 8’i ‘olası kastla ölüme sebebiyet vermek’, geriye kalan 37 sanık ise, ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kimsenin yaralanmasına neden olma’ suçlarından hakim karşısına çıkacak.
Yargılamayla ilgili, avukatlardan, maden işçilerine, sendika temsilcilerine kadar hemen her kesim, tutuklu sanıkların mahkemeye getirilmemesini eleştirdi, adil bir yargılama beklentilerini dile getirdi.
Soma’da geçen 13 Mayıs’ta meydana gelen maden faciasında, 301 işçi hayatını kaybetti. Faciadan sonra başlatılan adli süreçte, aralarında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru ile İşletme Müdürü Akın Çelik’in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Faciadan yaklaşık 6 ay sonra Soma Cumhuriyet Savcılığı 3 Kasım’da fezlekeyi hazırlayıp, ağır ceza mahkemesi bulunan en yakın yer olarak, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı da fezlekeyi inceleyip, hazırladığı iddianameyi 19 Kasım’da Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.
İddianameyi inceleyen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Kasım’da, 4 eksiklikten iddianameyi iade etti. Bunun üzerine Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamenin iadesine itiraz etti. İddianame bu defa Manisa Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Manisa Ağır Ceza Mahkemesi ise eksikleri iki maddeye indirdi. Bunun üzerine geçen aralık ayında Soma Savcılığı’na dönen dosyadaki eksiklerin giderilmesi için yeniden çalışma yapıldı ve yeniden Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Facianın yıldönümüne iki ay kala, 2 Mart 2015 tarihinde, iddianame Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. İddianamede, tutuklu 8 kişi için, ‘olası kastla öldürme’ suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıla, ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ suçundan 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi.
Tutuksuz 37 sanık için de, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ile birlikte birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar değişen hapis cezaları talep edildi. Ancak bu sanıklardan 25’inin cezalarının, kusur durumundan dolayı üçte bir oranında artırılması talep edildi.