CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasanın ilk dört maddesine dokundurtmayacaklarını belirterek, “Kimse kusura bakmasın Türkiye Cumhuriyetini bize kimse altın tepside ikram etmedi, Türkiye Cumhuriyetini babalarımız, dedelerimiz gözyaşıyla, kanlarıyla kurdu” dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen 600 kadını TBMM’de  Yeni Hizmet Binası Konferans Salonu’nda kabul etti.Yeni anayasa masasının dağılmasına değinen Kılıçdaroğlu şöyle dedi:
“Bizi de arada bir suçluyorlar. Diyorlar ki ‘neden siz oturmuyorsunuz da yeni bir şey yapmıyorsunuz’ diye. Biz aslında oturduk masaya, dedik ki bizim bazı şartlarımız var. ‘Nedir şartlarınız’ dediler. Dedik ki anayasanın ilk dört maddesine biz dokundurtmayız, neden kurucu iradenin yani bu devleti kuranların iradesi ilk dört maddede var, onlara dokunmayız. Başka, dedik bizim parlamenter sistemimiz var. 200 yıldır devam ediyor. Bu sistemi daha güzel hale getirelim. Hay hay buyurun gelin daha iyi yapalım. ‘Hayır’ diyorlar. Oturup tamamını değiştireceğiz. Şimdi ilk dört madde de ne var. Ve ilk dört maddeyi niçin değiştirmek istiyorlar.”
Anayasanın ilk dört maddesini okuyan CHP Genel Başkanı şöyle devam etti:“Madde 1: ‘Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir’. Şimdi bunun nesini değiştireceksiniz. Türkiye Devleti bir cumhuriyetse yani cumhur yani halk devleti yönetecekse temsilcileri aracılığıyla nesini değiştireceksiniz, ‘değiştireceğiz’ diyorlar.