İlk Chinook helikopter geldi. TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) kullanılacak ağır nakliye helikopteri CH-47F Chinook’ların ilki Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

ABD’de imal edildikten sonra İzmir’e gemiyle getirilen İlk Chinook helikopter burada monte edilerek Ankara’ya uçuruldu.

Kara Havacılık Komutanlığı’nda görev yapılacak İlk Chinook helikopter teslimatının nisan ayında yapılması planlanmıştı. Anlaşmaya göre önümüzdeki ayın sonuna kadar 3, kasım ayında da 3 olmak üzere toplam 6 helikopter teslim edilecek.

İlk Chinook helikopter
İlk Chinook helikopter

2018’de de ikinci 5 helikopterlik paketin teslimatı planlanıyor. İkinci pakette 4 helikopter Özel Kuvvetler’e bir helikopter de Milli Savunma Bakanlığı’na verilecek.

Toplam 55 tam teçhizatlı asker veya 22 sedye taşıyabilen CH-47F’ler, özellikle Güneydoğu’da ihtiyaç duyulan ağır yüklerin nakledilmesi gibi görevlerde kullanılacak. Chinook takma adına sahip helikopter saatte 315 kilometre hıza çıkabiliyor. 10 bin 886 kilogram yük taşıyabilen helikopter çift motorlu.

Boeing CH-47 Chinook

CH-47 Chinook Boeing firması tarafından üretilen, çift motorlu ve diğer helikopter türlerinden farklı olarak ardardına çift rotorlu ağır yük helikopteridir. Arka taraftaki motor hem kalkmayı hem de ilerlemeyi sağlamaktadır. Saatteki maksimum hızı 315 km/s’tir. Ana görevi askeri birlik, topçu ünitesi ve mühimmat taşımaktır.

16 ülke tarafından en çok da Birleşik Devletler Ordusu (US Army) ve Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) tarafından kullanılmaktadır. Yakın zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri de bünyesine bu helikopterlerden katmayı planlamaktadır. Bu helikopter aynı anda 60 personel taşıyabilir ve bir F-16 savaş uçağını kaldırıp çekebilir.

Bir Boeing üretimi olan Chinook çok amaçlı, 2 adet tandem rotora sahip bir helikopterdir. Temel üretim amacı ağır yük kaldırmak olan Chinook’lar asker intikali, arama kurtarma amaçlarıyla da kullanılmaktadır. İki tandem motor helikoptere geniş bir hacim sağlama yararının yanında yük kaldırma konusunda da helikopterin kabiliyetlerini büyük oranda artırmaktadır. Geleneksel tek rotorlu helikopterler ancak bir adet yükü ana rotorun tam altından uzatılan kablolarla kaldırmaktadır. Bunun nedeni helikopterin ağırlık noktasının tam rotorun olduğu bölge olmasıdır. Bu tip helikopterlerde iki adet yükü ayrı noktalardan taşımak imkânsızdır, zira bu durumda helikopterin dengesi bozulur ve helikopter devrilebilir. Chinook kendine has tasarımıyla iki adet yükü, her biri birer rotorun altında olmak üzere, taşıyabilir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin harekât ihtiyacını karşılamak amacıyla 6 adet CH-47 Chinook ağır nakliye helikopterinin Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na alınması planlanmaktadır.