CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yeni anayasaya ilişkin, “Anayasa konusunda ilk 4 madde bizim kırmızı çizgimizdir. Umarız buradan sağlıklı bir sonuç çıkar. Cumhurbaşkanının etkisi olmadan Cumhurbaşkanının karışmadığı bir süreç yaşarız inşallah” dedi.

 

Ağbaba, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında bu yıl 33 tutuklu gazeteci ile 10 Ocak’ın karşılandığını belirterek, “Bu tablo karşısında 10 Ocak artık çalışan gazeteciler değil, çalışamayan gazeteciler günüdür. Türkiye’de Çalışan Gazeteciler Günü olarak bilinen 10 Ocak çalışamayan, cezaevinde tutsak edilen gazetecileri anımsatıyor” dedi.
Ağbaba şöyle devam etit:
“Arkadaşlar ya cezaevine gönderiliyor ya işten çıkarılıyor ya tehdit ediliyor ya sokak ortasında dövülebiliyor ya başka bir yerde kafalarına silah dayatılabiliyor.
12 Eylül darbe döneminde yaşamadığımız bir dönemi yaşıyoruz.”
Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonuna ilişkin soruya da Ağbaba, “Bir yönerge hazırlanmalı. Kurallar açıkça belirtilmelidir. İlk 4 madde kırmızı çizgimizdir. Ayrıca değiştirilecekse önce 12 Eylül darbe hukukunun yasalarının mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Bunun için bir anayasa değişikliğine gerek yok. Bu konuda bir yönerge hazırlanmalı.  Süre sınırı konur mu, o belki bütün süre boyunca devam etmez ama  bu konunun tartışılması gerektiğini düşünüyoruz. Anayasa konusunda ilk 4 madde bizim kırmızı çizgimizdir. Umarız buradan sağlıklı bir sonuç çıkar. Cumhurbaşkanının etkisi olmadan Cumhurbaşkanının karışmadığı bir süreç yaşarız inşallah” yanıtını verdi.