TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Görüşmeler sırasında komisyon üyelerine bir sunum yapan Bakan Müezzinoğlu, doğumda beklenen yaşam süresinin 2002 yılında 72.5 iken 77’ye çıktığını belirtti.

 

Bebek ölüm hızının bin canlı doğumda 31.5 iken 7.6’ya, anne ölüm oranın ise yüz bin canlı doğumda yüzde 64’ten yüzde 15’e düştüğünü aktaran Müezzinoğlu, “Şu anda hastanede yapılan doğum oranlarını yüzde 99’lara taşıdık. Koruyucu sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe yüzde 22 arttı. 2016 yılında bu rakam 11 milyon lira olacak” ifadelerini kullandı.
“2018’E KADAR 1 MİLYON
BİSİKLET DAĞITACAĞIZ”
Hareketli yaşamı teşvik etmek amacıyla 2015 yılında 40 bin bisiklet dağıtımı yapıldığını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “2016 yılında 250 bin bisiklet dağıtımını yapacağız. 2018 sonu itibariyle hedef kitlelerimize 1 milyon bisikletin dağıtımını tamamlamış olacağız” dedi.
Sağlık Bakanı, Türkiye’de tuz tüketiminin ortalamaya göre 3 kat fazla olduğunu belirterek, “Daha az tuz tüketimini sağlamak için programlar geliştirmek, yüksek enerjili gıdaların tüketiminin azaltılması için çalışmalar yapmak, medya ile koordineli bir şekilde kamuoyu algısı yönetmeyi hedefliyoruz” dedi.
2015 yılında 2 milyon 46 bin kutu ilaç kullanıldığını, bunun için de 19 milyar 349 milyon lira para harcandığını kaydeden Bakan Müezzinoğlu, 2016 yılında 2 milyon 89 bin kutu ilaç kullanılacağının düşünüldüğünü, bunun için de yaklaşık 20 milyar liranın üzerinde para harcanacağını kaydetti.
-“35 KİŞİYE İLİK NAKLİ YAPILDI”-
Kişi başı hekime başvurma sayısının 2015 yılında 8.3 olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, “138 merkez ve bin 523 palyatif bakım yatağı açtık. Organ nakli sayısında 2015 yılında 4 bin 552’lik bir rakamla başarılı bir süreç yürütüyoruz. TÜRKÖK projesi ile 100 binin üzerinde gönüllü bağışçımız oldu. 12 bağış merkezi kurduk ve 35 hastaya ilik nakli yaptık. Merkezi randevu sistemiyle günlük ortalama 360 bin kişi hastanelerden randevu alıyor” diye konuştu.
Türkiye nüfusunun tamamında aktif olarak kanser kaydı yaptıklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, “Yılda 5 milyon vatandaşımıza ücretsiz kanser tarama hizmetleri veriyoruz. Kanserle mücadelede en sık görülen, meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerine karşı yaygın taramalara devam ediyoruz” dedi.
-“ZİKA’DA TANI KOYABİLECEK
KAPASİTEYE SAHİBİZ”-
H1N1 Virüsünün mevsimsel veya dönemsel olarak son 2 yıldır gündemlerine geldiğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, “Virüsün aktivitesini yakından takip ediyor ve uluslararası akredite laboratuvarlarımıza kontrol ediyoruz. Hastanelere ve aile ve toplum sağlığı merkezlerine reçetesiyle başvuran herkese yardımcı ilacını veriyoruz. Eczanelerimizde de ilaca yönelik aşılar ve ilaçları bulunuyor. Bulaşıcı hastalıklarla ilgili son günlerde son bir aydır, dünya kamuoyuna ve gündemimize gelen Zika Virüsü konusuna da dünyadaki gelişmeleri yakından takip ediyor, gerekli önlemleri alıyoruz. Hastalığın görüldüğü ülkelere gidecek kişiler için internet sitemizde bilgilendirme yapıyoruz. Mikro-biyoloji referans laboratuvarlarımızda tanı koyabilecek kapasiteye sahibiz” ifadelerini kullandı.
-“ÖNLEME NİYETİNDEYİZ”-
Geniş bir aşılama hizmeti sunduklarını belirten Müezzinoğlu, “Erişkin aşılama programımızı geliştiriyoruz. 2015’te 7.5 milyon diş fırçası dağıttık. Yenidoğan işitme taraması yaptığımız yavrularımızın 1 milyon 213 binin yavrumuzdan 2 bin 880’inde işitme kaybı tanısı kondu.