Katar Dışişleri Bakanı Sani, IŞİD’e yönelik olası bir kara operasyonu için gerekli planlamanın ABD tarafından yapılmış olduğunu söyledi.

Hatırlayacaksınız geçen hafta Suudi Arabistan ve Bahreyn de bu tarz bir operasyona asker vereceklerini açıkladılar. İncirlik üssüne Suudi’ li savaş uçakları da geldi.
IŞİD’e karşı Amerika öncülüğünde oluşturulmuş olan uluslararası koalisyonun üyesi bulunan ülkemizce de, bir kara harekâtına kayıtsız kalınması mümkün görülmemektedir.
Rusya’nın hava desteği ile Halep’i neredeyse eline geçirmiş bulunan Esat güçlerinin, bu hedeften sonra dikkatini ülkenin doğusuna, yani IŞİD’in başkenti sayılabilecek Rakka’ya yönelteceği bellidir. Bu, meselenin sadece terörizm tarafını oluşturmaktadır.
Diğer taraftan ise PYD, IŞİD’e karşı verilen mücadelede önemli bir oyuncu olduğunu Amerika ve batılı ülkeler kamuoylarına kabul ettirmiş bulunmaktadır.
Bu gelişmeler sürerken, Cumartesi gününden beri de topçularımızın Kuzey Suriye’de PYD elindeki bazı hedefleri vurmakta olduğu da bir sır değil artık. Davutoğlu, PYD’ne karşı ülkemiz menfaatlerinin her türlü korunacağını söylememiş miydi?
ABD Başkan Yardımcısı Biden’in Davutoğlu’nu telefonla arayarak bu bombardımanların durdurulmasını istediği, Biden’in ayrıca PYD’ne, fırsattan istifade ile elindeki toprakları genişletmemesini ikaz ettiği haberlerde yer almıştır.
AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherinin, Türkiye’den Suriye’de YPG güçlerine yönelik bombardımanın durdurulmasını talep ettiği ortaya çıktı.
PYD Başkanı Salih Müslim de, bulundukları toprakların Suriye toprakları olduğunu vurgulayarak, Esat rejimine yakın durduklarını belli etmiştir. Bunun da üstüne, Suriye ABD, Rusya ve İran’ın da desteklediği PYD’ye karşı ne yapılabileceği konusunda hükümetçe oluşturulmuş bir planın olmadığı, aynı şekilde, Esat rejiminin derhal değiştirilmesi yolundaki görüşünden geri adım atmaya niyetli bulunmadığı açıkça görünmektedir.
Gönül arzu ederdi ki iktidar, yapılan tüm ikazlara rağmen ülkemizi bu bataklığın içine hiç bulaştırmasaydı.
Şimdiki ortamda, ülkemiz IŞİD’e karşı mücadele ederken, yine bu örgütle mücadele içinde olduğunu uluslararası camiaya benimsetmiş bulunan PYD ile aynı kulvarda görünmekte; ancak PYD’ne de gözdağı vermeye çalışmaktadır.
Ancak iktidarın bir türlü göremediği husus, Cerablus’tan Azez’e kadarki bölgenin tarafsız bölge ilanının ne ABD, ne de Rusya tarafından kabul edilmediğidir.
Fırat’ın batısına PYD’nin geçmesinin ‘kırmızı çizgiyi aşması sayılacağını ve buna sert tepki gösterileceğini tekrarlaya gelen iktidar, Cerablus’tan Azez’e kadarki bölgenin PYD’nin eline geçmesini, bölgedeki tüm aktörleri de karşısına almak suretiyle önlemeye gerçekten hazır mıdır? Hele Rusya’nın bugün Azez kentine yönelik hava harekâtı sonrasında…
Davutoğlu’nun resmi bir ziyarette bulunduğu Ukrayna’nın bazı bölgelerinin Rusya’nın da desteği ile koparılmış olduğu ortada iken, Suriye’ye yönelik bir kara harekâtına girişebilir mi? Veya en azından IŞİD’e karşı?
Hiç sanmıyorum.