Hemen her gün Güneydoğu’dan şehit haberleri geliyor. Büyük kentlerde insanlar sokağa çıkmaya korkuyor. Yani ülkede ciddi bir güvenlik sorunu var.

Enflasyon yükselmeye başladı. İşsizlik giderek artıyor. Yani ekonomi iyi değil.
Düşünce ve ifade özgürlüğündeki kısıtlamalar artık AB ülkelerinin de sorunu oldu. Yani demokrasi açısından ağır yaralıyız.
Adalet sistemi neredeyse her önemli kararında “Ben bağımsız değil bağımlıyım” diye bas bas bağırıyor. Yani ülkede hukuk devleti sorunu had safhaya ulaştı.
Ve tüm bu olumsuzluklara karşın yapılan kamuoyu araştırmalarında Ak Parti’nin oylarının azalmadığı, aksine bir miktar arttığı anlaşılıyor.
++
Acaba ülke güvenlik, ekonomi, demokrasi ve adalet açısından yangın yerine döndüğü halde iktidar partisi nasıl oluyor da oylarını koruyor, hatta bir miktar da artırıyor?
Bunun yanıtı galiba muhalefet partilerinin içinde bulundukları durumda yatıyor.
++
Vatandaş, Ak Parti’ye güçlü bir alternatif göremediği, “Bunlar giderse yerine gelecekler ülkeyi daha kötü yönetir, bugünleri de ararız” diye düşündüğü için Ak Parti’den kopmuyor.
++
CHP ve MHP genel başkanları tüm iyi niyetlerine karşın vasatlıktan kurtulamıyor, topluma umut verecek programlar, projeler açıklayamıyor, enerjilerini partilerindeki iç çekişmeleri gidermek için harcamak zorunda kalıyor.
Bu iki partinin Ak Parti’ye karşı güçlü rakipler olabilmeleri öncelikle genel başkanlarını ve yönetim kadrolarını değiştirmelerine bağlı. Ne var ki ufukta henüz böyle bir ihtimal görülmüyor.
Meclis’teki diğer muhalefet partisi HDP ise PKK ile arasına mesafe koyamadığı için kendisine beslenen tüm umutları cömertçe harcadı. ++
İktidarı sert biçimde eleştirelim, yanlışlarını ortaya koyalım ama bunu yaparken Türkiye’de iktidardan daha büyük bir muhalefet sorunu olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.