Hesap ettim, CHP her seçimde milletvekili sayısını 2 artırarak ancak 71 seçim sonra yani 2299’da iktidar olabiliyor. MHP ve HDP’nin ne zaman iktidar olabileceklerine ise benim matematik bilgim yetmez; ancak konusunda uzman birkaç profesör bir arada çalışarak belirleyebilir bunu.
Trajikomik ama gerçek. 1 Kasım’da Ak Parti’nin ezici zaferiyle Türkiye’de iktidar sorunu çözülmüştür ama ciddi bir muhalefet sorunu baş göstermiştir.
++
CHP’den başlayalım: Bu partinin A’dan Z’ye değişmesi gerekir. İlk değişecek de herhalde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu olmalıdır. Seçmen Kılıçdaroğlu’nu tutmamış, onu başbakan olarak görmek istemediğini bir kez daha ve çok kararlı biçimde göstermiştir. Koltuğa yapışıp direnmenin manası yoktur. Şayet Kılıçdaroğlu sağlıklı bir değerlendirme yapıp köşesine çekilmeyi bilmezse olağanüstü toplanacak olan kurultaya önemli görev düşmektedir.
++
Gelelim MHP’ye: Türk milliyetçiliğinin kalesi parti Devlet Bahçeli yönetiminde ateşe atılmış kar topu gibi hızla erimektedir. MHP en kısa zamanda kongreyi toplayıp heyecan yaratacak yeni bir genel başkanla yola devam etmezse önümüzdeki seçimde baraj altında kalması kuvvetle muhtemeldir. Ak Parti’nin oy oranını yüzde 49’un üzerine çıkarmasının ardında Devlet Bahçeli’nin 7 Haziran seçimi sonrası izlediği hatalı politikanın büyük rolü vardır.
++
Ve HDP: 5 ay önceki seçimde milyonlarca seçmen HDP’yi barışçı bir parti, Selahattin Demirtaş’ı gerçek bir lider olarak görmüş ve desteklemişti. Kendilerine gösterilen bu güveni HDP ve Demirtaş seçim sonrasında sorumsuzca harcadı; terör örgütüyle arasına mesafe koyamadı, ne yapacağını, nasıl bir politika uygulayacağını Kandil’e bakarak saptamaya çalıştı. Söz konusu tavra seçmenin tepkisi sert oldu. HDP bundan sonra ya PKK’nın yan kolu olarak siyaset sahnesinin marjinal figüranı olacak ya da “Benim terörle hiçbir bağlantım olamaz” diyerek toplumla barışık yeni bir yol haritası çizecektir. Haydi hayırlısı…