Fiat-Ducato’nun televizyonda yayınlanan hoş bir reklamı var: Bir grup şoför, ticari araçlardan Ducato’yu değil başka markaları aldıkları için hayal kırıklığı yaşıyorlar ve bunu kurdukları koroda “Yükünü almış gidiyor/Ducato doldur doldur bitmiyor/Çok pişmanım Ducato, seni alsaydım/Bu pişmanlar korosuna katılmasaydım” şarkısını söyleyerek dile getiriyorlar.
Ne zaman bu reklamı izlesem aklıma 13 yıldır iktidarda olan Ak Parti geliyor ve onların da tıpkı Ducato almayan şoförler gibi bir “Pişmanlar Korosu” kurduğunu düşünüyorum.
++
Ak Parti, iktidarının ilk yıllarında Gülen Cemaati ile çok sıkı fıkıydı, aralarından su sızmıyordu. Yıllar sonra bu dostluk bozuldu, “Çok pişmanız, fena halde yanılmışız. Gülen Cemaati Devleti ele geçirmeye çalışan yasa dışı bir örgütmüş” denildi.
Ergenekon ve Balyoz davalarında da Ak Parti iktidarının ileri gelenleri başlangıçta heyecanla davaların haklılığını savunmalarına karşın sonuçta bunların kendilerine karşı kumpas kurmak amacıyla açıldığını, yüzlerce kişinin boşu boşuna yargılandığını ifade etmek zorunda kaldılar, yeni bir pişmanlık şarkısı söylediler.
++
“Çözüm Süreci”de Ak Parti iktidarının önce tutkuyla bağlandığı, sonunda, “İhanete uğradık. Barış için görüşme yaptığımız kişiler bizi aldatmış. Güneydoğu’ya bomba ve silah yığınağı yapmışlar. Çok pişmanız” dediği bir süreç oldu.
++
Hükümetlerine seçtiği bakanlar için bile zamanla pişman oldu Ak Parti. Erkan Mumcu’yu önce Milli Eğitim, sonra Turizm Bakanı yapmışlardı. Mumcu partiden kopunca, “Ona güvenmekte hata etmişiz, pişmanız” dediler. Yine sosyal demokrat Ertuğrul Günay’ı partiye alıp Kültür Bakanlığına getirdiler. Ama Günay da yıllar sonra suçlayıcı açıklamalar yapıp Ak Parti’den istifa edince bir pişmanlık açıklaması daha geldi. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu da partiden ayrıldılar ve Ak Parti’nin “Pişmanlar Korosu”nun şarkılarına yeni mısralar oluşturdular.
++
Yaptıklarından bu kadar çok pişman olan bir siyasi iktidara güvenilebilir mi artık…