Haziran ayının büyük bölümünün, serin ve yağışlı, adeta sonbahar ayları gibi geçmesi, iklim değişikliğinin, Türkiye için tehlike boyutlarına ulaştığını gösteriyor.
Artık terör kadar ciddi bir sorunla karşı karşıyayız.

Fabrika bacalarından, araç egzozlarından, ısınma amaçlı kullanılan yakıtlardan atmosfere yayılan başta karbon dioksit olmak üzere çeşitli zehirli gazlar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mevsimlerin birbirine karışmasına yol açıyor.
Gerekli önlemler alınmadığı, iklim değişikliği ile kararlı mücadele yapılmadığı takdirde önümüzdeki yıllarda kuraklık, çölleşme, yağış sisteminde anormal değişiklikler, su baskınları, fırtınalar, tayfunlar, hortumlar, orman yangınları yaşamımızın bir parçası olacak, ardı ardına gelen felaketler yüzünden toplu ölümler, yaralanmalar meydana gelecek.

İklim değişikliğinin bulaşıcı hastalıkların hızla yayılmasına yol açacağını, bugüne kadar bilinmeyen bazı hastalıkları ortaya çıkaracağını da bilmemiz gerekiyor.
Kuraklık ve çölleşmeye bağlı olarak tarımsal üretimin azalması, bunun sonucunda kıtlık ve açlık yaşanması da söz konusu.
++
Peki, ne yapılabilir, dünyayı alt-üst edecek bu kötü gidiş nasıl durdurulabilir?
Tabii, bizi de kapsayan küresel bir sorun var ortada.
Ama diğer ülkelerin yapacaklarını beklemeden acil almamız gereken önlemler bulunuyor.
Sanayi tesislerinden çıkan zehirli gazların etkilerini azaltıcı çeşitli üretim ve filtreleme sistemlerine yönelmek, özel araç çılgınlığını durdurup toplu taşımacılığa ağırlık vermek, güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından daha fazla yararlanmak, denizlerin, toprakların ve su kaynaklarının kirlenmesine karşı etkili mücadele etmek, yalıtım uygulamalarıyla enerji israfını önlemek bunlardan sadece birkaçı.
++
Tahmin değil bilgiye dayalı bir tespittir:
Önümüzdeki yıllarda dünyadaki tüm devletlerin birinci sorunu küresel ısınma olacaktır.