Türkiye’de 15 Temmuz Fetö merkezli olduğu idda edilen darbe girişiminin sokaktaki yansımaları da artık beliriyor. Bu darbe girişimi Türkiye’de bir gidişatı tamamen değiştirdi.

Artık o eski muhalefetin yerlerinde yeller esiyor. Anamuhalefet Partisi Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın eskisi kadar sesleri yükselmiyor. Türkiye’de muhalefette bu darbe girişimi ile çöktü. Peki kim öne çıktı. Bu darbe girişiminden sonra bütün yollar Recep Tayyip Erdoğan isimini öne çıkardı.

Gerçek bir Başkomutan oldu. Durum böyle olunca bu birliktelik ne kadar sürdürülebilirliği de kara kara düşündürmeye başladı.Çünkü çok sesli muhalefetin olması da bir demokrasinin olmazsa olmazları arasındadır. Ancak bugün Türkiye’de bunun esamesi kalmadı. İyiye yoranlarda var. Yormayanlar da.

BAZILARINA GÖRE İKİNCİ ATATÜRK

Daha çok Ak Parti’ye gönül vermişler arasında bu yakınlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın adı ’’İkinci Atatürk’’ olarak ses buluyor. Neden diye sorduğumda ise Türkiye’yi hizaya soktu. Eskiden çok sesli koroydu. Şimdi tek ses oldu. Sanki tek parti gibi. Tabii bu onların yorumu, Atatürk’ün misyonu daha farklı. O tüm Türkiye’nin Ata’sı oldu. Tüm yurtta kalpten sevildi. Farklı bir çizgisi vardı. Kül haline gelmiş bir ülkeden ve milletten bir yeni Türkiye ve vatandaşlık bilincinde kul olmayan bir millet yarattı. O nedenle 15 Temmuz’da milleti, milli iradeye sahip çıkması için meydanlara çağıran Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin ikinci Atatürk’ü yapmak ne kadar doğal olur. O konuda bir yorum yapamıyacağım.

HEP DERİZ YA İKİNCİ BİR ATATÜRK DİYE

Tabii ki günlük yaşantıda zaman zaman bazı olumsuzlukları görünce, içimizden hep ikinci bir Atatürk hep geçer. İşte bu duygu insanlarımızda var. Bir ikinci mucize, Atatürk mucizesi. Kolay Atatürk’de olunmaz. Tüm Türkiye’yi ve ulusunu kucaklayacak bir anlayış bu. Recep Tayyip Erdoğan’da bunun ne kadarı var. İşte bu tam net değil. Bazılarına göre o hep marjinal kaldı. Bazılarına göre de 15 Temmuz’da Türkiye’nin yeni Atatürk’ü oldu.

30 AĞUSTOS’DA NİYE MEYDANLARA TOPLAMADI

15 Temmuz sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o geceye damgasını vuran bir röportajı vardı. CNN TÜRK kanalında Hande Fırat’ın sorularını yanıtlarken, milli iradeye sahip çıkması için Türk milletini meydanlarda toplanmay davet etmişti. Sonra da bu söylem tekrarlanarak tüm Türkiye’de meydanlar doldu taştı. En sonra olarak da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Başbakan Bin Ali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Yenikapı’daki taçlandırması ile son buldu. İşte bunun akabinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının en büyük zaferi olan büyük taarruz 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı. İşte bu kutlama için Başkomutan olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan milletin meydanları doldurup, 30 Ağustos Cumhuriyet Bayramı ruhuna kutlamalarını istemesini beklerdik. İşte şimdi bu konu tartışılıyor. Neden ikinci Atatürk demeye dilimiz gitmiyor. Atatürk ve silah arkadaşlarına laf gidince bir tutukluk var. İşte bu tutukluk bazılarına ikinci Atatürk dedirtemiyor. Bunu yapabilseydi o zaman bazılarının kaygıları belki yok olacaktı. Türkiye başka bir rüzgar yakalayacaktı.
Ancak maalesef olmadı.