Başbakan ve Ak Parti lideri Ahmet Davutoğlu’nun Artvin, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tekirdağ mitinglerini televizyondan izledim.
İzlenimlerim şöyle:
-Davutoğlu meydanlara giderek ısınıyor. Konuşmasında ilk günlerin tutukluğu yok.
-Mevki belirterek önümüzdeki dönemde Artvin’de hangi yatırımları yapacaklarını açıklaması binlerce partiliyi dalgalandırdı.
-Paralel Yapı’dan söz etmeye başlayınca tansiyon bir anda düştü. Bu seçimde meydanlar galiba polemikten ziyade vaatlere önem veriyor.
-İddiasını üst perdeden ortaya koydu, “Bu millet bize 330’u da verir, 350’yi de verir, 400’ü de verir Allah’ın izniyle” dedi.
– Hedefinde özellikle CHP vardı; Kılıçdaroğlu’nu hayali vaatlerde bulunmakla suçladı. ( Yanlış bir hedef mi seçti acaba? Bana kalırsa bu seçimde Ak Parti’nin en büyük rakibi CHP değil HDP olacak. HDP’nin barajı aşması halinde Ak Parti’nin bırakın Anayasa’yı değiştirecek çoğunluk yakalamayı tek başına iktidar olması bile zor.)
++
-Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını sahnede hemen yanında yer alan genç bir hanım işitme engelliler için işaret diline çevirdi. İyi bir uygulama gibi görünebilir ama bana öyle geldi ki meydandaki ilgi konuşmadan çok o hanımın hareketlerine yoğunlaştı.
-“Evet mührünü altı okun böğrüne basın” dedi. Geçmişte Süleyman Demirel, sık sık “Mührü Kırat’ın böğrüne basın” derdi. Kıratın böğrü olur ama altı okun böğrü olmaz. Yanlış bir kullanımdı.
-“Bizim için yandaş yok, vatandaş var” sözü anlamlıydı. Keşke parti bu sözü seçim sloganı yapsaydı.
-Her yerde aynı vaatleri sıralaması (emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücrete zam, kredi kartı borç faizlerinin silinmesi, mazotta indirim) ilgiyi azaltıyor. Konuştuğu il ve bölgeyle ilgili değerlendirmeler yapması, vaatlerde bulunması da gerekir.
– “4 kişilik aile günde üç öğün simit yiyip çay içse ayda 900 lira ediyor” dedi. Ankara’da simidin tanesi 75 kuruş. Söz konusu aile günde 20 simit yese ayda 450 lira eder. Aynı aile ayda 3 kilo da çay tüketse o da 45 lira tutar. Yani “Türkiye’nin en iyi 10 hesap uzmanından biri”nin simit-çay hesabı doğru değildi.