Almanya’da YouGov araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu yoklamasına katılanların yüzde 51’i, dini gerekçelerle okullarda başörtüsü takılmasının yasaklanması gerektiği görüşünde.

Katılımcıların yüzde 30’u, başörtüsü takılmasının aynen devam etmesi gerektiğini savunurken, yüzde onbirlik bir kısım ise, başörtüsü takılmasına belirli bir yaş sınırlaması gerektiğini belirtiyor.

Yaşlı ve zenginler karşı

n24’de yar alan habere göre, başörtüsüne karşı olanların daha çok gelir düzeyi yüksek ve yaşlı kişiler olduğu görülüyor. Siyasi partilere göre bakıldığında ise, başörtüsüne en çok karşı olanlar yüzde 62 ile Almanya için Alternatif Partisi (AfD) yandaşları. Hristiyan Birlik Partili seçmenlerin yüzde 56’sı başörtüsünün okullarda yasaklanmasını savunurken, en az karşı çıkanlar yüzde 38 ile Yeşiller Partisi seçmenleri.

Müslüman öğrenciler serbestlikten yana

Araştırma şirketinin görüşlerine başvurduğu 36 Müslüman öğrenciden beşi başörtüsünün okullarda yasak olmasını savunurken, 23’ü serbest olmasını, yedisi ise yaş sınırlaması getirilmesinin daha doğru olacağı görüşünde.

Almanya’daki okullarda öğrenciler tarafından başörtüsü takılması genel olarak serbest.