GAZİANTEP’in ihracatının artış göstermesi işadamlarını sevindirdi. Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, açıklanan ihracat rakamlarının Gaziantep için gurur verici olduğunu, ikinci altı ay için daha çok çalışmak gerektiğini belirtti.

Ocak-Haziran 2016 ihracat rakamlarının değerlendirildiğinde olumlu sinyaller verdiğini ifade eden Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, Gaziantep’in bir önceyi yılın Haziran ayına oranla yüzde 2.9 oranındaki artışının sürdürülen çalışmaların önemli sonuçları olduğunu ifade etti. Gaziantep’in üreten ve dünyayla bütünleşen bir kent olduğunu vurgulayan Mehmet Özyurt, yaşanan sıkıntılara ve her türlü olumsuzluğa rağmen ihracat rakamlarındaki Gaziantep faktörünün önemli olduğunun altını çizdi.

İhracatın arttırılmasına yönelik dünyanın farklı ülkelerinde gerçekleştirilen çalışmaların ve çabaların da sonuç verdiğini kaydeden NTO Başkanı Mehmet Özyurt şöyle konuştu:
“Sanayici ve ihracatçılarımız bu sonuçlarla emeklerinin karşılığını almış, Gaziantep ihracat rakamlarıyla Haziran ayında da 5.il olma özelliğini korumuştur.

Elbette üretim kalitesinin arttırılması, AR-GE ve İnovasyon kültürünün sanayi kuruluşlarımızda geliştirilmesi ve en önemli birimler haline dönüştürülmesi önümüzdeki dönemlerde ki dış pazar arayışlarımız için önemli sonuçlar doğuracaktır. Gaziantep’in bundan sonraki süreçte İngiltere pazarında daha fazla yoğunlaşması, mevcut pazarları koruması ve geliştirilmesi sürdürülebilir ihracat artışı için büyük önem taşımaktadır. Haziran ihracat rakamları bu kadar olumsuzluk içerisinde sanayici ve ihracatçılarımız arasında olumlu bir hava estirmiştir. Bundan sonra da aynı özveri ve çaba ile durmak yok, dünyanın neresinde bir Pazar varsa orada bir Gaziantepli sanayici ve ihracatçı olmak zorunda. Bu kentin ürettiği ürünleri bu pazarlarda hak ettiği değerlerde satmak zorunda çünkü önümüzde 2023 hedefleri var, bu hedefler sadece bizler için değil güçlü ve büyük Türkiye’nin liderliğini koruyabilmesi, ekonomimizin daha çok güçlenmesi için büyük önem taşımaktadır.”