Ekonomi ile ilgili kritik bir konuda, iki üç yüz milyon dolar olur anlarız da 1,2 milyar dolarlık fark, hata, yanlışlık, eksiklik nasıl olur? Hangi rakamlara, kimin yaptığı açıklamalara güveneceğiz, hangisine itibar edeceğiz?

Konu Temmuz ayı ihracat verileri. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 1 Ağustos’ta, Manisa’da, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı toplantıda ihracat verilerini açıklıyor. Açıklamaya göre, Temmuz ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 31,4 artışla son altı yılın aylık bazda en yükseğine ulaşarak 11,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiş.
2 Ağustos günü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da açıklama yapıyor. Bakanlığın Temmuz ayı ihracat rakamı 12,6 milyar dolar. Rakamlar, oranlar geçicidir, acele ile hesaplanmıştır denilebilir ama nasıl olur da bir gün arayla ihracat 1,2 milyar dolar tutarla farklı çıkar?
İş bununla kalsa iyi. Her iki kurumun açıklamalarındaki çelişkiler, tutarsızlıklar anlaşılır gibi değil.
Birkaç örnek; Temmuz ayı en fazla ihraç edilen mal gruplarında; taşıt ihracatı; TİM’e göre 2,4 milyar, Bakanlığa göre 2,073 milyar dolar. Kazanlar, makineler, mekanik cihazlar ve âletler, nükleer reaktörler ihracatı; TİM’e göre 1,3 milyar, Bakanlığa göre 1,075 milyar dolar. TİM’e göre 1,4 milyar dolarlık tekstil ihracatı var, Bakanlığa göre bu rakam 774 milyon dolar.
Ülkelere göre ihracatta: TİM’e göre: ihracat; Almanya’ya yüzde 28,2, İngiltere’ye yüzde 37; İtalya’ya yüzde 27,9; Irak’a yüzde 55,7 ve ABD’ye yüzde 48,3 artmış.
Bakanlığa göre; Almanya’ya yüzde 26, Irak’a yüzde 74, İtalya’ya yüzde 26. İngiltere’ye ise 18,5 oranında azalmış. TİM’e göre en yüksek artış yüzde 95 ile Rusya yapılmış. Bakanlık verilerinde, Rusya, ilk beşte bile yok.
Son yedi ayda ihracat, geçen yılın aynı döneme kıyasla, TİM’e göre yüzde 10,7 artışla 88,9 milyar dolar, son 12 aylık ihracat da yüzde 7,5 artışla 150,02 milyar dolar.
Bakanlığa göre; yedi aylık ihracat 90 milyar dolar, artış yüzde 10,6, son 12 aylık dönemde artış yüzde 7,5, tutar 151,2 milyar dolar. İhracatta 1.2 milyar dolarlık fark burada da devam ediyor.
Sayın TİM’ciler, hadi hiçbir rakam tutmuyor da Bakanlığın verilerine göre Temmuz ayında yapılan 2.073 milyon dolarlık “kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler”, ihracatını “sadece 4 kat arttı” deyip neden es geçtiniz? Bu rakamı da eklersek sizin Temmuz ayı ihracat rakamı 13.43 milyar dolara yükselecekti, tarihi zirve diyecektiniz, bu daha da kafa karıştıracaktı.
Peki ya yine Bakanlığa göre Temmuz ayında ihracatın yüzde 195 artış oranı ile en fazla gerçekleştiği Birleşik Arap Emirliği’ni (BAE) haritadan neden sildiniz, neden görmezlikten geldiniz? Bu ülkeye yapılan ihracat da bir milyar 98 milyon dolar. Bunu ekleseydiniz 12,4 milyar dolarla Bakanlığın verilerine yaklaşacaktınız.
Dahası, hadi diyelim Temmuz rakamları aceleye geldi, geçmiş dönemler için hiç mi resmi rakamlara bakalım denilmiyor, bu farklılıklar giderilmiyor, revize edilmiyor?
Şimdi tekrar soralım: Hangi rakamlara, kimin yaptığı açıklamalara güveneceğiz, hangisini temel alıp dış ticaretin seyrini göreceğiz? Dedik ya hata, eksiklik birkaç yüz milyon dolar olsa anlayacağız ama rakam 1,2 milyar dolar, BAE gibi ülke, mücevher ihracatı yok. Bundan sonra TİM’in rakamlarına nasıl inanacağız? Yoksa Bakanlık mı yanlış yapıyor?
Yanlış eksik olsa da ihracattaki artışa sevinebilirsiniz ama Temmuz ayında. 12,4 milyarlık ihracata karşı 21,4 milyar dolarlık ithalâtla yüzde 70,6’a ulaşan dış ticaret açığı ne olacak?