Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4 gerileyerek 11 milyar 703 milyon dolar oldu. Yılın ilk yarısında ihracat yüzde 8.1 düşüşle 73 milyar 261 milyon dolara geriledi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 3.6 düşüşle 150 milyar 807 milyon dolar olarak gerçekleşti

KOCAELİ  – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı Haziran ayı ihracat verilerini Gebze Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıkladı. Haziran ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4 gerileyerek 11 milyar 703 milyon dolar oldu. Yılın ilk yarısında ihracat yüzde 8.1 düşüşle 73 milyar 261 milyon dolara geriledi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 3.6 düşüşle 150 milyar 807 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Haziran ayında ihracatta yaşanan kıpırdanma ümit verici oldu. Haziranda dolar bazında ihracat yüzde 6.4 gerilerken, ihracatın kilogram değeri yüzde 5.4 artış gösterdi. Yine Haziran ayında AB’ye ihracat dolar bazında yüzde 5.5 gerilerken, kilogram bazında yüzde 8.4 artış yakalandı. Euro bazında AB’ye ihracat ise Haziran ayında yüzde 14.7 artış gösterdi.

Haziran ayında baz etkisi nedeniyle ihracattaki düşüş hızı azaldı. Bunun yanı sıra birim fiyatlardaki gerileme ve parite etkisi Haziran ayında da sürdü. Haziran ayında Euro/Dolar paritesinin geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 18 gerilemesinin aylık bazda ihracata 1,2 milyar dolar negatif etkisi oldu. İlk altı aylık toplam parite etkisi ise toplamda 6.8 milyar dolara ulaştı. Bunda bir önceki yılın ilk yarısına göre ortalamada yüzde 19 gerileyerek 1.117 seviyesine inen parite etkili oldu.

-“BİZİM ODAK NOKTAMIZ MİNİMUM RİSK, MAKSİMUM REFORM”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz ay gerçekleşen seçimler sonrası herkesin gözü kulağının yeni kurulacak hükümette olduğunu belirterek, “Ülkemizi uyum içinde geleceğe taşıyacak, seri bir şekilde istikrarı sağlayacak, ‘güçlü ve reformist bir koalisyon hükümetine’ ihtiyacımız var. Bu anlamda bizim odak noktamız “minimum risk, maksimum reform” dedi.

“Küresel risklerin ekonomilerini zorladığı, dünya ticaretinin daraldığı, etrafımızın adeta ateş çemberine dönüştüğü bir ortamda zaman kaybetmeye tahammülümüz yok” diye konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, şunları kaydetti:

“Önüne devasa hedefler koyan Türkiye’nin, bu hedeflerinden sapmaya tahammülü yok. Bu yüzden Hükümetimizin bir an önce kurulabilmesi için tüm siyasi parti liderlerimizi, sağduyu ile hareket etmeye davet ediyoruz. Bizim de kurulacak olan yeni hükümetimizden beklentilerimiz çok net ve açık. Yeni kurulacak hükümetimizin ‘ihracat odaklı büyüme modeli’ kurgulaması gerekiyor. Çünkü Türkiye’ye artık yeni bir paradigmaya, yeni bir büyüme modeline ve yepyeni bir bakış açısına ihtiyacı var. Yüksek katma değere dayanan, inovatif olmayı temel alan, bilgi ve teknoloji üretmeye odaklanmış yeni bir büyüme modeli, ihracatçılarımızın ve sanayicilerimizin en büyük beklentisi! Bugüne kadar, makro hedeflerde kazandığımız başarıları, mikro-ekonomik hedeflerde de başarma ihtiyacımız var. İşte bu yüzden biz, eğitimden, teşvik politikalarına, inovasyondan markalaşma süreçlerine topyekûn bir reform programının hayata geçirilmesini istiyoruz. Bu bağlamda Ekonomik Koordinasyon Kurulu çalışmalarının devamlılığını sağlamanın çok kritik olduğuna inanıyoruz. AB sürecinin hız kazanmasının, Türkiye’nin geleceği için hayati öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda temennimiz yeni hükümetin, istikrarın devamlılığını sürdürecek ve toplumumuzun en yüksek hayrına olacak şekilde bir an önce kurulması ve hayata geçmesi.”

TİM Başkanı ayrıca bugün devam edecek seçimlerle belirlenecek yeni dönem Meclis Başkanı’nın ülkemize hayırlı olmasını diledi.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNDEN GÜZEL SİNYALLER ALIYORUZ”

Türkiye gündemine ilişkin değerlendirmede bulunan Büyükekşi “Dünya ticaretinin yüzde 10 daraldığı bir konjonktürde, Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.3 büyüdü. Gerçekleşen büyümeyi, mevcut koşullar altında olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

Yılın geri kalanı için de beklentilerinin pozitif olduğunu vurgulayan TİM Başkanı Büyükekşi, “İhracatımızın yılın ikinci yarısında daha iyi performans göstermesini bekliyoruz. İhracatın artan katkısıyla, daha yüksek büyüme rakamına ulaşacağımıza inanıyoruz. Özellikle gelişmiş ekonomilerdeki pozitif büyüme beklentileri, bize bu süreçte yardımcı olacak. Zira Dünya Bankası en son raporunda, 2015 yılı dünya büyüme beklentisini yüzde 2,8 olarak revize etti. Büyüme hızına, gelişmiş ülkelerdeki toparlanma beklentileri olumlu katkı sağlıyor. Bu bağlamda ABD’nin yüzde 2.7, AB’nin ise yüzde 1,5’luk büyüme beklentisi bizim için önemli. Özellikle Avrupa’daki toparlanma ihracatımız için beklentilerimizi güçlendiriyor” dedi.

“YUNANİSTAN, ÖZELLİKLE AVRUPA İÇİN BİR RİSK UNSURU OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Yunanistan’da yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Büyükekşi, “Yunanistan IMF’ye 1.6 milyar Euro’luk borcunu ödemeyeceğini açıkladı. Euro bölgesi tarafından sunulan ‘Kurtarma Paketi’ni kabul etmedi. Görüşmeler sonlandırıldı. Yunanistan Başbakanı, 5 Temmuz’da, ‘tartışmalı kurtarma paketini’ referanduma sunacağını açıkladı. IMF tarafından da dün gece teyit edildiği gibi temerrüde düştü. Her ne kadar AB ile görüşmeler, Yunanistan tarafından sonlandırılmış olsa da, sağduyuyla bu meselenin aşılacağına inanıyoruz” dedi.

Yunanistan’ın, Euro’dan ayrılma ihtimalinin ihracat açısından önemli bir risk taşımadığını vurgulayan TİM Başkanı “Çünkü iki ülke arasındaki ticaret hacmi, komşu ülkeler olmamıza rağmen, hayli düşük. 2014 yılı verilerine göre Yunanistan, toplam ihracatımızda yüzde 0,9’luk paya sahip. Toplam ithalatımızın ise, yüzde 1,7’si Yunanistan’dan geliyor. Yunanistan’a ihracatımızda kimya, elektronik ve otomotiv sektörleri ön plana çıkıyor. Yunanistan’dan ithalatımızda ise petrol yağları, pamuk ve polimer ön plana çıkıyor. Dolayısıyla Yunanistan krizinin, dış ticaretimiz üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ancak Yunanistan krizi yüksek borçluluk oranlarına sahip İtalya, Portekiz, İspanya gibi ülkelere de sıçrarsa, o zaman AB için büyük sıkıntılar yaşanabilir. Temennimiz, en büyük ticaret partnerimiz olan AB’nin bu sıkıntıları en kısa sürede atlatmasıdır” dedi.

“İHRACATÇILAR FED’İN YILIN SON ÇEYREĞİNE DOĞRU BEKLENEN FAİZ ARTIŞINI GÖZETİYOR”

Tüm dünyanın FED’in faiz artırım sürecini yakından takip ettiğini söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, “FED’in eylülde faiz artırımı sürpriz olmayacak. Zaten birçok ekonomist eylülde faiz artışı bekliyor. Biz de sene sonuna kadar mutlaka kademeli bir faiz artışı bekliyoruz. Keza en son Eğilim Anketi’mizde, ihracatçılarımızın yüzde 40’ı da 3-6 ay içerisinde faiz artırımını beklediğini ifade etmişti. Faiz artırımı tüm gelişmekte olan ülkeler için oldukça önem taşıyor. Bu yüzden, bizim bu dönemi güçlü ve kararlı bir hükümet ile karşılamamızın önemli olduğunu düşünüyoruz. İhracatçılarımız da pazar çeşitlendirmesi ve daha etkin finansman yönetimi ile bu koşullara şimdiden kendini hazırlamalı” dedi.

“TÜRKİYE SON YILLARDA İNOVASYON KONUSUNDA HIZLI BİR GELİŞME KAT EDİYOR”

Türkiye’nin son yıllarda inovasyon konusunda hızlı bir gelişme kat ettiği vurgulayan TİM Başkanı “Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı son 10 yılda yüzde 0,48’den yüzde 0,95’e yükseldi. 2023 hedefimiz ise bu oranın yüzde 3’e yükselmesi. Bu konuda atılan somut adımları destekliyoruz. TİM olarak teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımları çok önemli buluyoruz. Gebze Bilişim Vadisi de bu anlamda çok çok önemli bir adım. Geçtiğimiz ay temelleri atılan Bilişim Vadisi, 5 bin Ar-Ge firması ve 100 bin çalışan kapasitesi ile inovasyon ve teknoloji transfer merkezi olacak. İnovatif fikirlerin üretildiği, inovasyon ve teknoloji transferinin yapıldığı bir merkez olacak. Teknoloji transfer ofisi ve kuluçka merkezleri ile yeni girişimciler çıkacak. Katma değeri yüksek bilişim sektörü desteklenecek ve aynı zamanda tüm ekonomik iş kollarının teknoloji ve yazılım tabanlı büyüdüğü bir üst olacak. Bu merkezi hızlı bir şekilde hayata geçirdiğimizde Türkiye’nin teknoloji konusunda önemli bir atılım yapacağına inanıyoruz. Bu merkez, Türkiye’nin 2023 hedeflerine büyük katkı yapacak. Dolayısıyla Gebze Bilişim Vadisi’nin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyoruz” dedi.