İstanbul Devlet Opera ve Balesi (iDOB) Avrupa’da her seslendirilişinde büyük bir yankı uyandıran Ludwig van Beethoven’ın 9. Senfonisini sahnede bir kardeşlik çağrısına dönüştürecek.

Beethoven’un 9.Senfonisi, klasik müzik eserlerinin içinde gerek müzikal, gerek “insanlık” mesajlarıyla insanlığa armağan edilen bir başyapıt olarak görülüyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi(iDOB) performansa ilişkin yapılan açıklamada modern toplumda oldukça önemli bir kültürel rol oynayan 9. Senfoni’nin en önemli mesajının, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve barış olduğuna vurgu yapıldı.

İNSAN SESİNİN KULLANILDIĞI İLK SENFONİ

Dört bölümden oluşan senfoninin son bölümü, insanoğlunun kardeşliğinin ve dayanışmasının coşkuyla vurgulandığı, Alman romantizmin öncülerinden Friedrich Schiller’in “An die Freude” (Neş’eye Çağrı) şiiri ile biterken, insan sesinin kullanıldığı ilk senfoni özelliğini taşımasıyla daha da önemli bir yere sahip bir eser olarak biliniyor.
İDOB’dan yapılan açıklamada ” 9.Senfoni insana özgü olan bu dünyada hümanistçe, modern insanın hayat anlayışı ve duygusuyla bir kez daha neş’eye/barışa, özgürlüğe, kardeşliğe çağrıdır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi olarak, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu ve İstanbul Senfoni Orkestrası Korosu işbirliğinde, dev bir koro kadrosuyla kardeşliğe, barışa ve neş’eye çağrı yapacağız” denildi.
Konserde orkestrayı Cem’i Can Deliorman yönetirken, korunun başında da Paolo Villa, Gökçen Koray & Seval Irmak olacak. Bu önemli konserde solist olarak da Dilruba Akgün, Nesrin Gönüldağ, Bülent Külekçi ve Suat Arıkan sahnede 9.Senfoniyi seslendirecekler. Konser 2 Şubat 2017 tarihinde Zorlu PSM’ de saat 20.00’de gerçekleşecek.