Bu sezon Spor Toto Süper Lig’den düşen Kayseri Erciyesspor, Kardemir Karabükspor ve Balıkesirspor kulüp başkanları geçtiğimiz günlerde ortak bir dilekçeyle Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurarak, bu yıl ligden düşmenin kaldırılmasını istemişler.
Kayseri Erciyesspor Kulübü Başkanı Ziya Eren, Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Mustafa Yolbulan ve Balıkesirspor Kulübü Başkanı Tuna Aktürk, ortak aldıkları karar sonrasında yaptıkları yazılı açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Kulüpler Birliği Vakfı arasında imzalanan iyi niyet protokolü sonrasında böyle bir talepte bulunmuşlar ve bu durumu şöyle dile getirmişler;
“Bilindiği üzere Süper Lig’den bir alt lige düşen kulüplerimiz gelirlerinin yüzde doksanını kaybetmektedir. Her sene Süper Lig koşullarına göre bütçe yapan üç kulübümüz baş edilemez finansal problemlerle bir alt kümeye inmektedir. Bu durum neticesi o ligde de tutunmak imkansız olmakta ve Orduspor örneğinde de üzülerek gördüğümüz gibi bir alt kümede de tutunamamaktadır.
Süper Lig AŞ’nin yakın gelecekte hayata geçecek bu düzenlemesinden önce, gerekli bir düzenlemenin gözden kaçırıldığı dönemin son mağdurları olmak istemiyoruz. Bu noktada başarılı liglerin, en başta en iyi örnek olan Premier Lig, La Liga gibi liglerin de yirmi takımdan oluştuğunun altını çizmek istiyoruz.
Sonuç olarak, henüz tescil edilmemiş bu sezonda Süper Lig’den hiçbir takımın bir alt lige indirilmemesine, başlatılan olumlu çaba meyvelerini verdikten ve özellikle alt lige inen kulüplerin olağanüstü gelir kayıplarından dolayı maruz kaldıkları koşullar hafifletildikten sonra 2015-2016 sezonu sonunda dört kulübün bir alt lige indirilmesine karar verilmesini talep ediyoruz.”Verilen dilekçenin sonunda da, bu yönde alınacak bir kararın bu kentlerdeki futbola olumlu katkı sağlayacağı vurgulanmış.
Çok net ve açık bir biçimde belirtmek istiyorum; Yakın zamanda futbol dünyasında böyle saçma sapan bir teklif duymadım. Bu istek hiçbir yönden gerçekleştirilemez bir istektir.
Birincisi; Bu asla ve asla etik bir istek değildir. Hem geçmişte küme düşen takımlar, hem de gelecekte düşecekler için emsal ya da kötü örnek oluşturur.
Her zaman için ileri sürülebilecek bir tez olarak, ‘Demokles’in kılıcı’ gibi federasyonun kafasının üzerinde duracaktır.
İkincisi; Varsayalım ki bu öneri kabul edildi ve lig, PTT 1. Lig’den gelen takımlarla birlikte 21 takıma çıktı. Her hafta bir takımın bay olacağı bir sezonun sonrasında dört takımı düşürülüp, yeni çıkacak olanlarla yirmi sayısına fikslendi.
l8 takımın yer aldığı normal sezonlarda bile, en küçük bir aksaklıkta programın bir anda karman çorman olduğunu göz önüne alırsak mümkün değil bu trafiği yürütmek.
Üçüncüsü; Bu durum, önceki yıllarda ligden düşen takımlara yapılmış bir haksızlık olmayacak mı? İnsanın aklına, “Onların günahı neydi” ya da, “Bu üç takımın özelliği nedir” soruları gelmeyecek mi?
Dördüncüsü; Bu durum gerçekleşirse, gelecek yıllarda küme düşecek takımlar da bu uygulamayı emsal göstererek, aynı talepte bulunmayacak mı? Olumsuz yanıt aldıklarında da, durumu hukuka taşımayacaklar mı? Beşincisi; Mevcut maç trafiğinde bile çoğu zaman sıkıntılar yaşanıyorken, takım sayısı arttığında bu durum daha da içinden çıkılamaz hale gelmeyecek mi?
Ve altıncısı; Bu durumu nasıl içinize sindireceksiniz? Kulüpler Birliği toplantılarında bile bu durum, dile getirildiğinde bu camialar bir biçimde rencide olmayacak mı?
Özetle, böyle bir talebin kabul edilmesinin mümkün olmadığını ve bunun geçici bir akıl tutulması olmaktan öteye geçmeyeceğini umuyorum.
Hoşçakalın…