TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, Terör ve şiddetten hakikaten içimize kan ağlatıyor. Maalesef öyle bir Türkiye’de değiliz şu anda. Bununda acısını şu anda hep birlikte hissediyoruz” diye konuştu.TÜRK Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes, “Maalesef yönetim kurulum bu toplantıda tam kadro olarak aramızda değil. Yönetim Kurulu üyemiz Memduh Boydak’ı bir an önce aramızda görmeyi ümit ediyoruz” dedi.
TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Toplantısı, Çırağan Sarayı’nda başladı. Toplantıya TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ve TÜSİAD üyeleri katıldı.
Programda konuşan Cansen Başaran Symes, “Bir üzüntü paylaşarak konuşmama başlamak istiyorum. Maalesef yönetim kurulum bu toplantıda tam kadro olarak aramızda değil. Yönetim Kurulu üyemi Memduh Boydak’ı bir an önce aramızda görmeyi ümit ediyoruz. Bu konuda kapsamlı bir açıklamayı dün kamuoyuyla paylaştık. Değerli üyelerimiz TÜSİAD yönetim kurulu olarak Memduh Boydak’a, Boydak ailesine çalışma arkadaşlarına, bir kez de burada sizlerin huzurunda geçmiş olsun demek istiyorum. Gerçekten eksikliğini bugün bu salonda hissediyoruz” dedi.
“BUNUN DA ACISINI ŞU ANDA HEP BİRLİKTE HİSSEDİYORUZ”
Son zamanlarda artan terör ve şiddet olaylarına da değinen Symes, “Kuşkusuz bu toplantımızı daha farklı koşullarda, terörün ve şiddetin olmadığı, toplumumuzun, kaygılarının artmadığı bir ortamda, küresel ekonomideki gelişmelerin, Türkiye’nin giderek kırgınlaşan ekonomisini fazlasıyla etkileyebilecek korkusunu taşımadan ve terörün ve şiddettin, hiçbir şekilde olmadığı bir ortamda yapabilmeyi isterdik. Terör ve şiddetten hakikaten içimize kan ağlatıyor. Maalesef öyle bir Türkiye’de değiliz şu anda. Bununda acısını şu anda hep birlikte hissediyoruz” diye konuştu.
“TERÖRÜ ŞİDDETLE KINADIĞIMIZI BİR KEZ DAHA YİNELİYORUM”
Şehit ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunan Cansen Başaran Symes, “Haftalardır şehit haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Bir daha geri gelemeyeceğini ümit ettiğimiz terör dalgası maalesef hayatımıza çok yoğun bir şekilde yeniden girdi. Cenaze törenlerinde sevdiklerini kaybeden eşlerin, kardeşlerin, annelerin, babaların feryatları hepimizin içini yakıyor. Duygularımızı ifade etmekte güçlük çekiyoruz. Ben şahsen öyleyim. Buradan tüm toplumumuza, özellikle şehitlerimizin yakınlarına bir kez daha başsağlığı, sabır diliyorum. Acılarını şahsen de içimde hissettiğimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Terörü şiddetle kınadığımızı bir kez daha yineliyorum. PKK terör örgütünün saldırılarına bir an önce son vermesi sivil siyaseti zayıflatan, son yıllardaki kazanımlarımızı tehlikeye atan bu terör dalgasının derhal sona erdirilmesini istiyoruz. Terör ve şiddetin geri dönülemez şekilde sona ermesi için tüm toplum kesimlerimizi ve kurumlarımızı sağ duyulu ve sorumlu bir tutum ve söylem içinde olmaya davet ediyoruz. Nitekim bu toplantımızdan sonra hemen bir grup üyemizle birlikte Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleştirilecek olan ‘Teröre hayır, kardeşliğe evet’ buluşmasına katılmaya gidiyoruz” ifadelerini kullandı.
Symes sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaşanan terör saldırılarının yanı sıra Demokrasinin en temel yapı taşlarından biri olan basın özgürlüğünün yapı taşlarından medya kuruluşları saldırıya uğruyor ve üstelik bu olaylara yaygınlıkla tepkide maalesef verilmiyor. Genel bir güvensizlik, tahammülsüzlük ve şiddet hali ülke sathına yayılmış, tüm toplumu geriyor, eziyor, bizi birbirimizden uzaklaştırıyor. Bunu hak etmiyoruz, bunların süratle geride kalması gerektiğine inanıyoruz. Elbette ve öncelikli olarak, amasız ve fakatsız şekilde terörü ve şiddet unsurlarını kınıyoruz. Meclisin böyle bir temsil düzeyine kavuştuğu, tüm zorluklara rağmen demokratik siyaset ortamlarının var olduğu bir ortamda, hunharca işlenen cinayetlerin, mayınlarla, uzaktan kumandalı patlayıcılarla tüm bölgeyi ve toplumu terörize edecek eylemlere girişmenin ve şiddette ısrar etmenin hiçbir kabul edilir gerekçesi olamaz” diye konuştu.