İstanbul İstiklal Caddesi’nde meydana gelen canlı bomba saldırısı sonucu en az dört turistin hayatını kaybettiğini, yirmi kişinin de yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendim… Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar dileğimi iletirim.

İstanbul’daki Almanya Başkonsolosluğu’nun birkaç gündür faaliyetine ara verdiği, Alman Lisesi’ndeki derslerin iptal edildiği; bunun da üstünde ABD Büyükelçiliği’nin vatandaşlarına yaptığı uyarıları sağır sultan bile duydu.
Ve ne yazık ki yetkili makamlarımızda inkârcılık tavan yaptığı ve gerekli tedbirleri almadığı için yine bu menfur olay meydana geldi.
Bazı hafızası kıt olanlara bir hatırlatmada bulunsak, 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı, PKK tarafından ‘Serhildan’ yani başkaldırış tarihi olarak tanınmaktadır.
Bu ve buna yakın tarihlerde irili-ufaklı eylemler yıllardır PKK tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle emniyet tedbirlerini artırmak gerekmez mi? Ama yok; ülke güllük gülistanlık bir durum içindedir ki tek derdimiz Başkanlık meselesidir.
Geçen hafta içinde gözden kaçan bir gelişmeyi hatırlatayım: CHP’li bazı milletvekilleri, Başbakan Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle MİT Müsteşarı hakkında bir soru önergesi verdiler. Bu önergede, Müsteşar Fidan’ın görev yaptığı süre boyunca meydana geldiği belirtilen tüm terör olaylarının niye engellenmemiş bulunduğu sorgulanmaktadır.
‘Açılım Süreci’ adındaki tezgâhın ardından ülkemizin bazı şehirlerinin PKK’dan kurtarılması yandaş basında büyük alkışlara vesile olmuştu. Esasen başta PKK’nın bu tarz bir yığınak yapmasına engel olmak vardı ve bunu o basın zaten sorgulamadı bile… Eh, ekmeğini veren eli ısıracak değil ya o yandaş medya?
Bu köşeden bağırmak gücüme de gitmiyor değil. ‘Yeni Türkiye’ bu anlaşılan; eskisinde her şey halledilebilir iken bugün tanık olduğumuz terörist hareketlerin ve PKK şehir yapılanmalarının önüne bir türlü geçilemiyor.
“Yeni Türkiye” sloganı ile bu güzellikleri bana sunuyorlarsa yerin dibine batsınlar.
Bir vatandaş olarak, beni evime hapseden bu politikaları üretenler ve güvenliğimi sağlamak için gereğini yapmayanların toptan istifasını istemekte haksız mıyım?