FIFA’da başkanlık seçimi için artık geriye sayım başladı. Birbiri ardına patlayan, yolsuzluk dosyalarıyla, tam bir kaos yumağı haline gelen FIFA’nın belki de tarihindeki en önemli seçime adım adım yaklaşıyoruz.

Hepimizin de bildiği gibi, başkan Sepp Blatter halen hakkında açılan onlarca hukuk davası ve yolsuzluk dosyalarıyla boğuşuyor. UEFA başkanı Michel Platini ve bazı yöneticileriyle birlikte, görevden uzaklaştırılan İsviçreli başkan, prestij ve karizma anlamında yerlerde sürünüyor.
Haziran 1998 yılında João Havelange’dan boşalan koltuğa oturan ve dört dönemdir görev yapan Blatter’in yolsuzluk dosyaları artık sokaktaki çocuğun bile dilinde dolanıyor. FIFA gibi dünyanın en önemli ve saygın sivil toplum örgütlerinden biri olan Dünya Futbol Federasyonları Birliği’nin en tepesindeki İsviçreli futbol adamı, hangi taşı kaldırsanız altından çıkıyor. Özellikle de, kendisi gibi yolsuzluk sarmalının içinde, tam göbeğinde yer alan UEFA Başkanı Michel Platiniyle birlikte, dünya futbolunu bir suç şebekesi örgütlenmesi biçiminde yöneten Blatter, Japon yapıştırıcısıyla yapıştığı o koltuktan kalktıktan sonra da hukukla boğuşmak zorunda kalacak. Korkarım Platini’yle birlikte yaptıkları vurgun, savunma giderlerine yetmeyecek.
Evet, bu iki parazitten Sepp Blatter’den tümüyle kurtulmamıza artık sayılı günler kaldı. Platini de, görevden uzaklaştırma süresi sonunda umarım UEFA Başkanlığı koltuğundan ömür boyu kalkar da o koltuğa da liyakatli bir insan oturur.
Bu arada, Allah’tan bu ikilinin bombaları tam zamanında patladı da, Platini aday olmaya hazırlandığı FIFA başkanlığı koltuğuna oturamadı.
Evet, Blatter’i İsviçre Alpleri’ndeki eviyle mahkemeler arasında mekik dokumaya uğurlarken, 26 Şubat’taki seçimde o koltuğa yeni bir isim oturacak tabi ki.
Şu ana kadar başkanlık için Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı iş adamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife ve halen UEFA Genel Sekreteri olan Gianni Infantino adaylığını koyan isimler. Bunlar arasında son anda birilerinin lehine adaylıktan çekilen isimler olacaktır mutlaka. Ancak, arkasına Avrupa futbol federasyonlarının neredeyse tamamını, Güney Amerika Futbol Federasyonları Birliği (CONMEBOL) ve Orta Amerika Futbol Federasyonları Birliği’nin (UNCAF) tümünün desteğini alan, İnfantino’nun kazanması neredeyse kesin gibi görünüyor. O da, aslen İtalyan asıllı, İsviçreli bir futbol adamı. Türk insanı onu, ağırlıklı olarak, 3 Temmuz olayları sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu’yla olan ilişkilerinde tanımıştı.
Dönemin federasyon başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve yöneticilerle yaptığı özel görüşmelerde, aba altından sopa göstererek, “Aslında biz işinize karışmıyoruz. Tüm her şey sizin kararınız. Alacağınız karar da Türk futbolunun geleceğine olumsuz etki yapmasın. Dikkat edin” dediğini de gayet iyi hatırlıyoruz. Aynı İnfantino’nun aradan geçen uzun sürenin ve Fenerbahçe’nin hukuken suçsuz bulunmasının ardından, şimdiki başkan Yıldırım Demirören’e, “Adalet ne derse odur. Biz her karara saygılıyız” demesi de halen kulaklarımızda. Hani en hafif tanımlamayla, ‘her telden çaldığını’ iyi biliyoruz.
Tüm bunlara karşın, sanırım tüm adayların arasında en mantıklısı ve başkan olması daha doğal olan isim o. Yani sözün özü, eldeki malzeme bu ve bu malzemenin en doğru materyali de İnfantino olarak görülüyor. Kısacası, ‘ehven-i şer’…
Ne yapalım, hayırlısı demekten başka bir şey gelmiyor elden.
Hoşçakalın…