DAVUTOĞLU’NUN İLK TURU BUGÜN HDP İLE GÖRÜŞTÜKTEN SONRA BİTİYOR
AK Partinin Koalisyon ortağı arayışının 1. Turu bugün HDP ile yapılacak görüşme ile sona eriyor. CHP ve MHP ile yapılan görüşmeler değerlendirildiğinde CHP’ nin koalisyon hükümeti için ortaya koyduğu tavır Davutoğlu ve AK Parti kurmayları tarafından “olumlu” karşılandı. MHP’nin 7 Haziran’dan bu yana koyduğu tavrın dün yapılan görüşmede de sürmesi AK Parti – CHP koalisyonunu öne çıkardı.
AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu ve parti kurmayları 7 Haziran’dan bu yana CHP, MHP ve HDP’den yapılan açıklamaları takip ediyorlar.
AK Parti’nin koalisyon önereceği parti işte bütün bu değerlendirmelerden ortaya çıkan sonuca göre belirlenecek.
Birinci turun birinci görüşmesini CHP ile yapan Davutoğlu ve kurmayları dün yaptıkları MHP görüşmesinden sonra ortaya çıkan tabloyu dün gece geç saatlere kadar değerlendirdiler.
AK Parti’nin HDP ile koalisyon kurma niyeti olmadığından HDP ile bugün yapılacak buluşma “ formalite” olarak değerlendiriliyor.
CHP ve MHP’den birisi ile koalisyon kurma olanağı var iken MHP lideri Devlet Bahçeli ve kurmaylarının bugüne kadar yaptıkları açıklamalar AK Parti açısından “ olumsuz” yorumlanıyor.
Her ne kadar iki partinin tabanlarının yakınlığı söz konusu ise de MHP Genel Merkez yönetiminin Devlet Bahçeli önderliğinde ortaya koyduğu AK Parti karşıtlığı çok sert tavır olarak değerlendiriliyor.
Bu durumda CHP bir koalisyon ortağı olarak AK Parti’ye daha yakın olduğu ve pek çok ilkede “uyum” gözlendiği Davutoğlu ve kurmayları tarafından değerlendiriliyor.
Bayram sonrası yapılacak 2. Tur görüşmeleri öncesi bugünden söylemek gerekir ki AK Parti – CHP koalisyonu için düğmeye basılacak.