BALIKESİR’de Ziraat Bankası Fen Lisesi Yurdu’nda eğitime katkı sağlamak amacıyla, yatakhanedeki hurdaya çıkmış malzemelerden sera oluşturuldu. 

Öğrenciler biyoloji derslerinde bitkilerin yapısını maketler yerine serada yetiştirilen bitkilerden öğreniyor.
Balıkesir Ziraat Bankası Fen Lisesi’ndeki biyoloji öğretmenleri Ayla Pazarcık ve Özlem Örencik, yatılı öğrencilerin kaldığı yurttaki eskimiş ranza ve karyolaların atılacağını öğrenince, hurdaya gidecek malzemeleri değerlendirmek istedi. Karyola profillerini sera yapımında kullanmayı düşünen öğretmenler, okul müdürü Mehmet Emin Batmaz’ın desteği ve okuldaki teknik personelin de yardımıyla mini bir sera oluşturdu.
Yatılı bir eğitim kurumu olması nedeniyle kullanılan malzemelerin kısa sürede eskidiğini ifade eden Biyoloji Öğretmeni Ayla Pazarcık, yatakhaneden çıkan eskimiş, hurdalık karyola profillerini kullanarak geri dönüşüme de katkı sağladıklarını söyledi. Özellikle 11’inci sınıfların biyoloji derslerinde sıklıkla bitki kullanıldığını belirten Pazarcık, “Bitkileri daha önce maketlerde gösteriyorduk. Çocuklar doğa ile tanışmıyordu. Bir çiçeğin yapısında, taç yaprak, çanak yaprak, stamel, pistil dediğimiz kısımlar var. Çocuklar bunları makette değil de, doğal haliyle görüyor. Bir çiçekteki poleni mikroskopta inceleyebiliyorlar” dedi.