-Cumhurbaşkanı Erdoğan halka sık sık “En az 3 çocuk yapın” çağrısında bulunuyor ama onayladığı hükümette tam 13 bakanın üçten az yani bir ve iki çocuğu var. Nabi Avcı beş çocukla en baba bakan olarak görülüyor.
-Ak Partililer ODTÜ’lülere başından beri mesafeli davrandılar. Ne var ki yeni hükümette ODTÜ’nün çeşitli bölümlerinden mezun olan üç bakan görev yapacak. (Nabi Avcı, Cevdet Yılmaz, Fikri Işık.)
-Hükümette hukuk fakültesi mezunu üç bakan yer alırken ne hikmetse hukuk bilgisinin fazlasıyla gerektiği Adalet Bakanlığı koltuğunda bir ilahiyat fakültesi mezunu oturacak. (Bekir Bozdağ)
-En büyük yatırım ve ihalelerin yapıldığı Enerji Bakanlığına Ak Parti’nin henüz 37 yaşındaki en tecrübesiz isimlerinden biri getirildi: Berat Albayrak. Umarım damatlığından değil yeteneğinden dolayı atanmıştır.
-Aile Bakanlığına atanan Sema Ramazanoğlu, yıllar önce aynı bakanlığı yapmış Aliye Kavaf’la kardeşmiş. Bu ailenin genetik özelliklerini incelemek gerekir. İhtimal Aile Bakanlığı da vardır!
-Hükümet üyelerinden üçü, Numan Kurtulmuş HAS Parti, Tuğrul Türkeş Aydınlık Türkiye Partisi, Süleyman Soylu da Demokrat Parti’nin genel başkanlıklarını yapmış ancak üçü de başarısız olmuştu. Acaba parti genel başkanlığında başarısızlık, bakan olarak atanmakta yeni bir kıstas mıdır?
-Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç Almanya-Siegen, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Batı Trakya-Gümülcine doğumlu. Müezzinoğlu’nun uzun yıllar Batı Trakya’da yaşadıktan sonra 1983’te Türkiye’ye iltica ettiğini de vurgulamak gerekiyor.
-Hükümette profesör ünvanlı tek isim yanılmıyorsam Başbakan Ahmet Davutoğlu. Bu durumda Davutoğlu’na bazı bakanlar “Hocam” diye seslenirken kimilerinin de “Başbakanım” demesi muhtemeldir.
-Tek bekar isim Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı. Mimar olan Sarı’nın yıllarca Ak Parti Adana Teşkilatı’nda Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanlığı yapmış olması da dikkatimi çekti.