Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Memura 2016’da yüzde 4+4, 2017’de yüzde 3+3 zam teklif edildi” dedi

ANKARA – Toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken Bakan Çelik’ten memurları yakında ilgilendiren önemli bir açıklama geldi.
Bakan Çelik,  hükümetin memurlara yönelik 2016 ve 2017 yıllarını kapsayacak zam teklifini açıkladı.
Buna göre hükümet 2016 yılının Ocak ve Temmuz ayları için yüzde 4+4, 2017 yılı Ocak ve Temmuz ayları içinse yüzde 3+3 zam teklifinde bulundu.
Bakan Çelik, “Yapılan zam artışlarının enflasyonun altında kalması durumunda ise bir sonraki dönem enflasyon farklarının ödenmesi teklifini sunuyoruz” dedi.
Çalışma Bakanı ayrıca, “Birinci olarak 2014-105 yıllarını kapsayan sözleşmenin genelinden elde edilen 17 maddelik kazanımların devam etmesini teklif ediyoruz. İkinci olarak 11 hizmet kolundan 85 kazanım elde edilmişti. Bunun da devam ettirilmesi yönündeki teklifimizi size sunuyoruz. 15 Ocak 2005 tarihinden sonra göreve başlayanların 1 üst dereceye yükseltilmesi de tekliflerimiz arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.
Yetkili konfederasyon Memur-Sen, 2016 yılı için yüzde 8+8, 2017 yılı için de yüzde 7+7 zam isteğini açıklamıştı.
Sözleşme masasında bulunan konfederasyonlardan hükümetin teklifine ilk tepkiler de geldi. KESK Başkanı Lami Özgen, “Kimsenin enflasyon farkı adı altında vereceği sadakaya ihtiyacımız yok” dedi. Özgen, kazanılmış haklar üzerinden manipülasyon yapıldığını vurgularken “2014-2015 yıllarının kazanılmış haklarımızı yeniden kabul ediyorsanız, 2014 yılındaki kazanımlarımızı ve alamadığımız bir maaşlık hakkımızı geri istiyoruz. Masadan kalkmak Türkiye’deki bütün kamu emekçilerinin haklarını çiğnemektir” diye konuştu.
KAMU-SEN BAŞKANI: KINIYORUM
Bakan Çelik’e bir tepki de Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’tan geldi.
Koncuk, “Sayın Bakan basının huzurunda ilk defa böyle bir şey açıkladı. Bizim önümüzde basının huzurunda herhalde yüksek bir teklifle yüzde 10+10 gibi teklifle gelecek diye düşündük. Ama basının önünde de yine yapacağını yaptı. Bizi dinlemekten adeta korkmasını anlamakta zorlanıyorum. Faruk Çelik’e yakıştıramadım bu anlamda kınıyorum” dedi. (ANKA)