AK Parti, 22 Mayıs’ta yapılacak AK Parti’nin olağanüstü kongresinden sonra yeni hükümet kurma takviminin taslak planını da hazırladı. Son bir değişiklik olmazsa 23 Mayıs’ta yeni kabine sunulacak, 29 Mayıs’ta ise yeni hükümetin güven oylaması yapılacak.

22 Mayıs’ta yeni genel başkan ve başbakanı olağanüstü kongrede belirleyecek olan AK Parti, Hükümeti kurma takvimini de hazırladı.
ANKA’nın edindiği bilgilere göre; 22 Mayıs’ta olağanüstü kongre de yeni genel başkan seçilecek. Hemen ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu istifasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Planda bir değişiklik olmazsa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 22 Mayıs Pazar günü AK Parti’nin yeni seçilen genel başkanına hükümeti kurma görevini verecek.
23 Mayıs Pazartesi günü ise hükümeti kurma görevini alan yeni genel başkan ve başbakan adayı yeni kabineyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. 24 Mayıs Salı günü Meclis’te, yeni seçilen AK Parti Genel Başkanı sabah saatlerinde ilk grup toplantısını yapacak. Öğleden sonra TBMM Genel Kurulu’nda hükümet programı okunacak. İçtüzük gereği iki tam gün aradan sonra 27 Mayıs Cuma günü Hükümet programı üzerinde siyasi partiler görüşlerini sunacak. 1 tam gün aradan sonra ise 29 Mayıs Pazar günü yeni Hükümet güven oylaması alacak.
AK Parti’nin yeni hükümet programı için hazırladığı Meclis takvimi bir değişiklik olmazsa bu tarihler arasında yapılacak.