Hükümet 2 yıl önce çıkardığı Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle Suriyeli Türkmen sığınmacılara sağlık, eğitim, gıda, giyecek ve kimlik gibi temel konularda yardım sağlarken, 100 bin Iraklı Türkmen sığınmacıyı bu kararname kapsamına hala almadı.

IŞİD terör örgütü saldırılarından ve savaştan kaçarak Ankara’ya sığınan Iraklı Türkmen aileler hükümetin yardımlarından yararlanamıyor. Türk Ocakları ve Ankara Ticaret Odası tarafından organize edilen yardımlarla hayatlarını idame ettiren yaklaşık 100 bin Iraklı Türkmen ailele hala yardıma muhtaç durumdalar.
AK Parti Hükümeti, 2 yıl önce yayınladığı Bakanlar Kurulu Kararnamesiyle Suriyeli Türkmen sığınmacılara tanıdığı hakları Iraklı Türken göçmenlere tanımadığı için sığınmacılar eğitim, sağlık, gıda, giyecek ve kimlik gibi temel konularda çok ciddi sorunlar yaşıyor.
Türk Ocakları ve Ankara Ticaret Odası tarafından terör örgütü IŞİD’in saldırılarından ve savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Iraklı Türkmen ailelere yardım kampanyası sürüyor.
IŞİD zulmünden kaçan Türkmenlerin yaralarını sarmak için toplanan yardımların Ankara’da belli noktalarda depolandığını aktaran sığınmacı ailelerden ve yardım kampanyalarından sorumlu Türk Ocakları temsilcisi Rahmi Bulut, “Bir eve lazım olan ne varsa her şeye ihtiyacımız var. Özellikle yatak, yorgan, halı, kilim, kanepe gibi eşyalara ihtiyacımız oluyor”dedi.
Sığınmacıların kimlikleri olmadıkları için sağlık sorunlarını çözemediklerini kaydeden Bulut, “Türkmen ailelerin 98 ile başlayan bir kimliği var, hiçbir yerde geçmiyor. Bir tek acil hastaneye yatacak hastalara yardımcı olabiliyoruz. Ama bunu yaparken de önümüze çok engel koyuyorlar, yardımcı olmuyorlar” diye konuştu.
Bulut, sığınmacı ailelerin daha çok Ankara’nın Mamak,Yenimahalle, Çankaya ve Gölbaşı ilçelerinde yaşadıklarını ifade etti.
Rahmi Bulut, göçmenlerin yaşadığı zor koşullardan bahsederek şunlara dikkat çekti: “Bu aileler oradan bizim sınıra gelip de direk giremiyorlar içeriye. Çünkü Suriye’de mafya oluşmuş. Kişi başına 45 dolar para vermişler. Mafya oradaki bütün eşyalara, kıymetli şeylere el koyuyor. İnsanları getirirken kıymetli eşyalarının hepsini alıyorlarmış.
Son 3 aydır daha yoğun göç var. Ankara’da 100 bin Türkmen aile var. Daha bizim bilmediğmiz aileler var ve hergün yeni bir aileyle tanışıyoruz.”
Iraklı Türkmen ailelerin görüşleri şöyle;
Samar Abdar (37): Çok zor günler yaşadık. Telaferden geliyoruz. 1 aydır buradayız. Allah razı olsun bize yardım ettiler. Biz 1 gün ayakta geldik. Çamur, aç, susuz. Türkiye’ye geldik. Bize yemek verdiler, içecek verdiler. Çok teşekkür ediyoruz. Savaştan kaçtık. Bomba atılıyordu. Insanları kesiyorlardı. Herşeyimizi bırakıp geldik.
Cuvan Hüseyin Hasan (27): Hamileydim yolda gelirken çocuğumu kaybettim. Çok zahmetli ve çok zor geldik. Eşim çocukluktan sakat. Burada 4 aile oturuyoruz. Oturduğumuz mahallede arabaya bomba koyuyorlar ve bombayı patlatıyorlardı. İnsanların elleri kesilirdi, biz bu vahşete tanık olduk. Allah kimseye göstermesin.
Ali Hüseyin Hasan: Irak’tan buraya gelmemiz 4 gün sürdü. Bizim paramız yoktu, evimiz vardı. Yatağı, televizyonu hepsini sattık. Paramız oldu. Buraya geldik. 10 bin para gitti ve yetmiyor. Türkiye bize yardım etti. Bize ekmek geldi, yemek geldi.
Maree Mohamed Saeed Maree (40): Kerkük’ten geliyoruz. Çok zor bir şey. Irak’ta gümrük memuruydum. Devlete hizmet eden insanları IŞİD tehdit ediyor, infaz ediyor. Ailelerini kesiyorlar, bütün aileyi yok ediyorlar. Telafer’in yarısı kaçtı. Hasta olanlar, eşyaları çok olanlar çıkamadılar. Onlar kaldılar. Arabam vardı yeni aldım kullanamadım, getiremedim. 100 dolara satmak zorunda kaldım. Suriyeliler arabalarını getirebiliyor, ama biz getiremiyoruz. Kimliklerimiz geçmiyor. Hastanelere gidemiyoruz. Bize de Suriyeliler gibi kimlik versinler. Bize yardımcı olsunlar. Masrafımız çok oluyor, paramız yok.

FACEBOOK YORUMLARI