HSYK Başkan Vekili Metin Yandırmaz ve kurul üyeleri, Erzurum’un tarihi yerlerini gezme fırsatı buldu. Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli’nin daveti üzerine Dumlu Ceza İnfaz Kurumu(na giden üyeler cirit atlarına binip, atlı kızak gösterisini izlediler.

Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli ‘nin daveti üzerine Dumlu Ceza İnfaz Kurumu’nda cirit ve atlı kızak gösterisine Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Metin Yandırmaz ve HSYK Kurul Üyelerinin de katıldığı etkinliğe Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, Bölge Adliyeler Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, Adalet Komisyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saim Köroğlu, Erzurum 1. İdare Mahkemesi Başkanı Kemalettin Özdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan, İdare Mahkemesi Başkanı Mehmet Metin Karabulut, Hakimler ve Cumhuriyet Savcıları katıldı.
Erzurum Atlıspor ile Atatürk Üniversitesi Atlı Spor Kulübü arasında oynanan müsabaka sonrası Erzurum Atlıspor Kulübü Başkanı İrfan Dedeoğlu ve Güven Gülüm tarafından günün anısına HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz’a cirit sopası hediye edildi.
Dadaş folklor ekibinin oyunun ardından HSYK Kurul Üyelerine, Dumlu Ceza İnfaz Kurumu bahçesinde çağ kebabı ikram edildi.
HSYK Kurul Üyeleri, daha sonra Dumlu Açık İnfaz Kurumu bünyesindeki Atlı Cafe de vatandaşlar için günü birlik yapılan ‘binicilik terapisi’, ‘binicilik’ uygulamasında kurulan ‘Atlı Kafe’yi ziyaret ederek ‘binici’ ve ‘midilli’ atına binen HSYK Başkanvekili Metin Yandırmaz, eğitmenlerin taktığı kask koruyucularının ardından binici atlarına bir süre binerek gezinti yaptı. At’a binmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Yandırmaz,”Halkımızın faydalanabileceği bu güzel projeyi hayata geçiren başta Cumhuriyet Başsavcımız Ahmet Çiçekli olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Metin Yandırmaz, Erzurumlu olmaktan ve Erzurum’da bulunmaktan onur duyduğunu ifade etti. Başkanvekili Yandırmaz,”Seçimden önce meslektaşlarımıza HSYK Genel kurul toplantılarını ferklı bölgelerde yapacağıma dair söz vermiştik. İlkini Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ın katılımı ile Erzurum’da gerçekleştirdik. Kurul Üyelerimizi Erzurum’da tarihi yerleri gezdirdik. Dumlu Ceza İnfaz Kurumu’nda tarihi ata sporumuz cirit müsabakası izledik”dedi.
HSYK Başkanvekili Yandırmaz,”
TBMM Genel Kurulu’nda beklenen Ceza İnfaz Kurumları Güvenlik Hizmetleri Kanun Tasarısı’na göre, cezaevlerini dış koruma görevi jandarmadan alınacak. Dış koruma görevi, halen iç koruma görevini üstlenen Adalet Bakanlığı’na devredilecek. Devir süreci 5 yılda tamamlanacak. Burada yeni personel istihdam olacak. Alınacak personelin eğitimi ile Erzurum’da kurulacak eğitim merkezinde uygulamalı eğitimler verilecek”

FACEBOOK YORUMLARI