Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Demokrasinin beşiği diyorlar. Medeniyet falan diyorlar ama Avrupa maalesef bu tutumuyla gerçekten çok ayıp işliyor, kendisine yakışmayan hareketler içerisinde. Hele Hollanda’nın yaptığı çok büyük saygısızlık, adeta densizlik” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bazı tesislerin temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzere memleketi Afyonkarahisar’a geldi. İlk olarak Bolvadin İlçesi’nde Belediye Başkanı Ak Partili Fatih Kayacan’ı makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu, yürütülen hizmetler hakkında bilgi aldı. Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Eroğlu, Hollanda başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinin Türk bakan ve kabine üyelerine karşı tutumunu eleştirdi.

‘HOLLANDA’NIN YAPTIĞI ADETE DENSİZLİK’

Avrupa’nın yaptığının kabul edilemez olduğunu söyleyen Bakan Eroğlu, “Demokrasinin beşiği diyorlar. Medeniyet falan diyorlar ama Avrupa maalesef bu tutumuyla gerçekten çok ayıp işliyor, kendisine yakışmayan hareketler içerisinde. Hele Hollanda’nın yaptığı çok büyük saygısızlık, adeta densizlik” dedi.

‘MEDENİYET BİZDE, İNSANLIK BİZDE’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’da konsolosluğa gitmesine izin verilmediğini de kaydeden Bakan Eroğlu, şöyle konuştu:

“Onun da önünü kesiyorlar. Böyle bir şey yok ya. Bırakın bakanı, sade bir vatandaşa yapılsa bile kabul edilemez, yapılamaz. ‘İnsanlara ırkçı mesajlar vereceğim’ diye seçimlerden birkaç gün önce böyle bir tavır içerisine girmesi çok yanlış. ‘Elçiye zeval olmaz’ denir. Gelen misafir her zaman kabul edilir, karşılanır ve uğurlanır. Usul böyledir. Medeniyet bizde, insanlık bizde. Bu yüzden Avrupa’nın medeniyet ve insanlıkla ilgili bizden ders alması gerekli. Maslahatgüzarlar tarafından cevap verildi. Lakin oradaki vatandaşlarımızın sakin olması gereklidir. Türkiye çok büyüyor, gelişiyor ve yıldızı parlak. 21’inci asra mührünü vuracak olan Türk milletidir. Ben buna yürekten inanıyorum. Zamanı gelince gereği yapılacaktır.”