KEMAL ACAR

Gazi Üniversitesi emekli öğretim üyesi Saadet Gözde’nin İstanbul Arkeoloji Müzeleri Darphane-i Amire Binası Sergi Salonu’nda açtığı “Hititler İstanbul’da” konulu resim-heykel sergisi 4 Mayıs 2015 tarihine kadar gezilebilecek.

Resimlerinde Ayasofya, Sultanahmet Camii, Dikilitaş, Dolmabahçe Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Mısır Çarşısı, Galata Kulesi gibi İstanbul’un tarihi yapılarını ele alan ve söz konusu yapılara Hititleri, günümüz insanlarını ve diğer kültürlerden yansımaları yerleştirerek bir sentez oluşturan Saadet Gözde bu sergiye yaklaşık 5 yıldır hazırlandığını söyledi.
Gözde, şunları kaydetti:
“40. sanat yılıma denk düşen Hititler İstanbul’da konseptli sergim, son 15 yıldır dünya mitolojileri, Anadolu uygarlıkları ile ilgili öğrenme ve uygulamalarımın benim kimliğimde birleşmesi ve özeti niteliğindedir.
Hititler Anadolu’nun bilinen ilk devletidir. Hitit kültürü günümüze birçok kültürle kaynaşarak ulaşmış olabilir. İstanbul, Bizans, Roma, Osmanlı gibi imparatorluklara başkent olmuş bir kent olarak bu kültürlerin izlerini taşımaktadır ve bu değerlerin korunması gereklidir. Öte yandan  Anadolu’dan aldığı göçlerle farklı kültürlerin bir arada yaşamlarını sürdürdüğü dünya kenti konumundadır.
Benim son dönem resimlerim modern minyatür tadında ve İstanbul’un tarihi yapılarında çok katmanlı kültürleri zaman kaygısı taşımadan yan yana kurgulayan estetik anlatımlardır.”
Sanatçının sergisinde çoğunluğu büyük ebatlarda 26 tablosu, 3 tanesi 1.5 metre boyunda olmak üzere 15 seramik eseri yer alıyor.
Sanat eleştirmeni Ümit Yaşar Gözüm, sergiyle ilgili olarak, Hitit kültürünün estetik görkemi, ancak böyle bir yaklaşımla yansıtılabilirdi” değerlendirmesini yaptı.
SAADET GÖZDE KİMDİR?
1953’ te Bayburt’ta doğdu.
Orta öğrenimini Ağrı’da, yüksek öğrenimini Ankara’da Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde tamamladı (1975)
1975-1995 yılları arasında Avanos ve Ankara’da orta öğretim kurumlarında resim öğretmeni olarak görev yaptı. 1995 yılında Gazi Üniversitesi Resim Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı ve bu görevinden 1997 yılında emekli olarak serbest çalışmaya başladı.
39 kişisel sergi açan sanatçı 2004-2006 yılları arasında Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği başkanlığı yaptı. Sanatçı ayrıca Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Suluboya Ressamlar Grubu üyesi.
Yurt içinde resmi ve özel kuruluşlarda, yurt dışında ise yaklaşık 14 ülkenin özel koleksiyonlarında eserleri bulunuyor. Halen Ankara’da kişisel atölyesinde çalışmalarını sürdürüyor.