CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedellerinin yasallaşmasına tepki gösterdi. TBMM’de yasanın görüşülmesi üzerinde söz alan Arık, elektriği kaçak olarak kullananların korunurken, faturanın dürüst halka kesildiğini savundu.

Milletvekili Çetin Arık, elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedellerinin yargıya taşınması ardından AK Parti tarafından TBMM gündemine getirilen yasa teklifi ile bu bedellerin yasal hale getirildiğini söyledi. Milletvekili Çetin Arık, saat 06.30’da AK Partililer’in  oylarıyla kabul edilen kanun teklifi ile dürüst halkın cezalandırıldığını ileri sürdü. Arık, AK Parti’nin her zaman olduğu gibi yine beceriksizliğin faturasını halka yüklediğini ileri sürdü. CHP’li Arık, kanun tasarısı ile AKP yandaşı dağıtım şirketlerinin çıkarlarının güvence altına alındığını belirterek, şöyle dedi:
“Bu yasa tasarısı ile her zaman ‘Milli idare’ diyen, ‘Milletin adamı’ diye posterler bastıran AKP’nin milleti nasıl aldattığına bir kez daha şahitlik ediyoruz. Yıllardır yurttaşlarımızdan kayıp-kaçak bedeli adı altında ücret alınmaktadır. Kısaca dürüst vatandaşlara, elektriği kaçak kullanan kişilerin faturası zorla ödettirilmektedir. Bazı vatandaşlarımız geçtiğimiz yıllarda, “Çocuğuma harçlık verebilmek için otobüse binemiyorum. Çocuğuma vereceğim harçlığı benden çalıyorlar. Benden çalınan paramın geri iadesini istiyorum” diyerek yargıya başvurdu. Yargı da kayıp-kaçak bedeli adı altında alınan paranın vatandaşa iadesine karar verdi. Hukuk da, vicdan da, etik kurallar da bunu gerektiriyor.