AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında konuşarak, “Her darbe teşebbüsü en başta Mustafa Kemal’in hatırasını, onun açılışına öncülük ettiği Millet Meclisi’ni yaralamıştır. Hiçbir darbeci Atatürkçü de değildir, Kemalist de değildir, Silahlı Kuvvetler’in bir mensubu, hatta bu ülkeye de ait değildir” dedi.

Başbakan Yıldırım, ayrıca Ankara Mamak ve Etimesgut’taki kışlaların Polatlı’ya, İstanbul’daki Maltepe ve Hasdal kışlalarının da Çorlu ve Trakya’ya doğru gideceğini açıkladı.
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti’nin TBMM’deki grup toplantısında hitap etti. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından siyasi partilerle ve siyasi parti genel başkanlarıyla sürekli iletişim ve istişare halinde olduklarını belirten Yıldırım, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yle gerçekleştirdiği görüşmeler hakkında bilgi verdi. Başbakan Yıldırım,

“Kendilerine OHAL süreciyle ilgili ve bu süreçte hükümetimizin aldığı kararlarla ilgili kapsamlı bilgi aktardım. Sayın Cumhurbaşkanı’mız pazar günü İstanbul’da büyük bir ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ gerçekleştirecek. Bu mitinge AK Parti olarak bütün teşkilatlarımızla katılım sağlayacağız. Hepimiz Yenikapı’da hazır olacağız. Tarihin, demokrasimizin en büyük mitingini gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanı’mızın parti liderlerine yaptığı çağrıyı ben buradan tekrarlamak istiyorum. Gün birlik günüdür. Gün beraber olma günüdür. Gün birlikte Türkiye olma günüdür. CHP Lideri’ni, MHP Lideri’ni ve partilileri bu büyük buluşmaya davet ediyorum. Onların bu büyük mitinge gelerek dostluk, kardeşlik, birlik dayanışmasını en iyi şekilde bütün milletimize göstermelerinin önemli olduğunu ifade ediyor ve kendilerini pazar günü Yenikapı’ya bekliyoruz” diye konuştu.
Hükümetin ‘FETÖ’ ile mücadelesinde yalnız kaldığını dile getiren Başbakan Yıldırım, “17-25 Aralık darbe girişiminden sonra bu FETÖ denilen örgüte amansız bir mücadele başlatmıştık. Ancak bu hain örgütle mücadelede başta Cumhurbaşkanı’mız olmak üzere hep yalnız bırakıldık. Siyasi partilerden, medyadan beklediğimiz desteği alamadık. Uluslararası planda da maalesef beklediğimiz desteği göremedik. 15 Temmuz akşamı bu hain örgütün maskesi öyle bir düştü ki şu anda sadece biz değil hamdolsun bütün Türkiye bu hainlerin gerçek yüzünü gördü ve bu hainlerle 79 milyon amansız mücadele veriyor. Bu hain örgütü ve de bölücü terör örgütünü adeta jiletle kazır gibi bu mübarek topraklardan kazıyıp atacağız. Bu örgütlerin hem içeride hem dışarıda Türkiye’ye zarar vermemesi için her tedbiri kararlılıkla bugüne kadar aldık. Almaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.