2016 Rio Olimpiyatları için artık saatleri sayıyoruz. Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 5 Ağustos’ta başlayıp, 21’i akşamına dek sürecek olan oyunlarla ilgili bazı notlar aktarmak istedim bu hafta sizlere.

İşte Rio 2016’ya dair satır başları; Oyunlarda, arasında, olimpiyatlara ilk kez katılan Kosova ve Güney Sudan’ın da bulunduğu 206 ülkeden 10 bin 500 sporcu mücadele edecek. Brezilya’nın başkenti Rio de Janeiro’da 17 gün sürecek oyunlarda, toplam 306 etkinlik yapılacak ve 2 bin 488 madalya sahibini bulacak. 28 branş içinde 39 dalda mücadele edilecek. Golf, 112, ragbi ise 92 yıl sonra olimpiyat programında yer alacak.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi, kapılarını ilk kez mültecilere açtı. Rio’da üst düzey mülteci atletler de yarışabilecek. Mülteci atletler kendi ülkelerini temsil edemeyecek, bayrakları olmayacak, milli marşları çalınmayacak. Olimpiyat Bayrağı altında yarışabilecek ve madalya alırlarsa olimpiyat marşı çalacak. dördü bayan on kişiden oluşan sığınmacılar takımında, beş Güney Sudan, iki Suriye, iki Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve bir Etiyopyalı sporcu bulunacak.
Ülkemiz Türkiye, Rio’da 103 sporcuyla temsil edilecek. Amerika’nın prestijli spor dergisi Sports Illustrated, tahmin listesinde ülkemizi temsil eden beş sporcunun altın dışında madalya alacağını öngördü.
Bu arada, sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaşan Zika virüsü, Rio’nun en büyük handikaplarından. Özellikle anne karnındaki bebekleri tehdit eden virüsün, Brezilya’da yeni doğanlarda hızla artan mikrosefali (küçük kafa) vakalarıyla bağlantısı olduğu sanılıyor. Bu nedenle birçok sporcu ‘ailesini tehlikeye atmamak adına’ Brezilya’daki olimpiyatlara katılmayacağını açıkladı. Brezilya’ya gitmeyenler genelde golf dünyasından hem de bu sporun en iyileri: Rory McIlroy, Graeme McDowell, Fijili Vijay Singh, Güney Afrikalı Branden Grace, Avustralyalı Adam Scott…
Sistematik doping gerekçesiyle WADA Rus atletleri geçici olarak müsabakalardan men edildiği için Rio’da olmayacak. Ancak, Rus atlet Yuliya Stepanova ve Rus uzun atlamacı Darya Klishina’ya özel izin verildi. Bu sporcular tarafsız olarak olimpiyat bayrağı altında mücadele edecek.
Golf ve ragbi uzun yılların ardından olimpiyatlara geri döndü. Golf, 112, ragbi ise 92 yıl sonra olimpiyat programında yer alacak. Fakat golfün en önemli isimleri zika virüsü endişesiyle Rio’da olmayacak.
Bayanlar 100 metre engellide son olimpiyat şampiyonu Avustralyalı atlet Sally Pearson, sakatlığı nedeniyle Rio’da olmayacak. ABD’li atlet Carmelita Jeter da yok. Doğuştan sahip olduğu böbrek rahatsızlığı sebebiyle on ay önce kız kardeşinin böbreği nakledilen Merritt de Rio’da olmayacak isimlerden.
Evet bir çırpıda baktığımızda Rio’ya dair söylenebilecekler bunlar diyor, oyunlarda ter akıtacak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.