Daha geçen hafta Fenerbahçe’nin üç kulvardaki başarılı gidişinden söz etmiş ve alkışlamıştık onları… Ancak Perşembe akşamı Braga önünde 4-1 kaybedip, Avrupa defterini kapattı Sarı Lacivertliler. Lakin öyle bir vedaydı ki yaşadıkları, anlatmaya kelimeler kifayet etmez.
Öyle ki, Fenerbahçe futbol tarihinin en kötü hakem yönetimlerinden birisi eşliğinde Braga’ya 4-1 yenildi ve UEFA Avrupa Ligi’nin dışında kaldı

Daha geçen hafta Fenerbahçe’nin üç kulvardaki başarılı gidişinden söz etmiş ve alkışlamıştık onları… Ancak Perşembe akşamı Braga önünde 4-1 kaybedip, Avrupa defterini kapattı Sarı Lacivertliler. Lakin öyle bir vedaydı ki yaşadıkları, anlatmaya kelimeler kifayet etmez.
Öyle ki, Fenerbahçe futbol tarihinin en kötü hakem yönetimlerinden birisi eşliğinde Braga’ya 4-1 yenildi ve UEFA Avrupa Ligi’nin dışında kaldı.
Oysa Kadıköy’de elde ettiği 1-0’lık galibiyetin verdiği avantajla rakibi karşısına çıkan Fenerbahçe’den turu geçmesi, adını çeyrek finale yazdırması bekleniyordu. Ancak bunların hepsi doğal şart ve koşullar için geçerliydi. Hakem Ivan Bebek hiç hesapta yoktu. Aslında olması gerekiyordu. Hırvat hakem, Fenerbahçe’nin 2012 yılında Fransa’nın Marsilya takımıyla UEFA Avrupa Ligi’nde 2-2 berabere kaldığı maçta da ceza alanının dışında elle oynayan kaleciyi atmamış, Gökhan Gönül’ün tertemiz golünü vermemiş, ayrıca bir de net penaltıyı es geçmiş ve rakibin yenilmesini engellemişti.
Korkunç Ivan, Galatasaray’ın 2-0 kaybettiği Anderlecht maçında da verdiği yine bir uyduruk kırmızı kartla Selçuk İnan’ı da oyundan atmış ve o maçın da içine etmişti.
Evet Ivan Bebek gibi bir düdük tarafından oluşturulan ortamda Fenerbahçe’de, hem teknik heyet, hem de futbolcular bu sinir savaşından yenik ayrıldı…
Önce net ofsayt bir golle yenik duruma düşen Sarı Lacivertliler, hakemin taktir haklarını sürekli Braga lehine kullanmasıyla gerildi. Ancak 45+3’te Alper Potuk’un attığı gol Fenerbahçe’yi rahatlattı. Ancak Hırvat hakem ikinci yarıda da sahnedeydi. 1-1 devam eden maçta Braga’ya verdiği komik penaltı ve Mehmet Topal’ı ikinci sarıdan oyundan atmasıyla yazdığı senaryoyu tamamlama noktasına geldi. Ivan, ilk yarıda Mehmet Topal’a verdiği sarı kartta da tamamen art niyetli ve haksız bir düdük çalmıştı. Özetle Fenerbahçe’nin bu karşılaşmada sonunu hazırlayıp ipini çeken isim Hırvat düdük oldu.
Aslında 2-1’lik skorla bile turu geçecek taraf yine temsilcimizdi. Ancak dağılan konsantrasyon, bozulan moraller ve sahip olunamayan sinirleri iyi değerlendiren Braga, tabelayı öyle böyle 4-1’e taşıdı. Sonrasında Alper Potuk ve Volkan Şen’in de atılmasıyla Fenerbahçe maçı 8 kişi tamamladı ve UEFA serüvenine nokta koyan taraf oldu….
Bu sonuçla Fenerbahçe 1-0’ın rövanşında aldığı 4-1’lik yenilgi ile Avrupa Ligi’ne son 16 turunda veda etmiş oldu…
Tabi ki, yalnızca bu maçtaki hakem hataları değil Sarı Lacivertlileri kupanın dışına iten. Pereira’nın yanlış kadro seçimi ve öfke kontrolü eksikliği ve takımını sahada yalnız bırakışı, oyuncuların aşırı agresif davranışları da diğer etkenler.
Önemli olan tüm bunlardan ders çıkarabilmektir. Umarım Sarı Lacivertliler de bu maçtan gereken dersi çıkarıp, bir maçı kazanabilmek için, kimi zaman hakemi de yenmek gerektiğini öğrenmişlerdir.
Kalın sağlıcakla…