Kuyumculuk en önemli sektörlerden birisidir. Birçok sektörde para finansal bir birim iken, kuyumculuk sektöründe değerli madenler bir nevi para birimi vazifesi görür. 

Kuyumculuk sektörüyle ilgili merak ettiğiniz konuları daha önce birçok sektörde çalışmış ve son 3 yıldır kuyumculuk sektörüne yönelen Işıksoy Kuyumculuğun sahibi Nihat Işıksoy ile konuştuk.
Soru: Altın fiyatları sürekli düşüyor ya da yükseliyor. Bu olay kuyumcuları nasıl etkiliyor?
Üst üste yükselişlerde herkes altınlarını bozduruyor. Alım yapmak içinde altın fiyatlarının düşmesini bekliyorlar. Altın fiyatlarındaki artış ve azalışlar düzenli bir şekilde olsa hiçbir sıkıntı olmaz.
Soru: İnsanlar altın alırken nelere dikkat etmeli, hangi altına yatırım yapmalı?
Genellikle çeyrek, yarım, tam, ata lira ve 22 ayar bilezikler yatırım amacı olarak kullanılabilir. En çok çeyrek, yarım ve tam altınlara yatırım yapılabilir. Ama hem kullanmak hem de yatırım yapmak gibi düşünceleri varsa bilezikleri de tercih edebilirler.
Soru: Bankalar altın toplama günleri düzenliyor. Bankaların bu faaliyetleri işlerinizi nasıl etkiliyor?
Bankalar bizim işlerimizi etkiledi. Çünkü çoğu insan evinde saklamak yerine bankaları tercih ediyor.
Soru: Muhteşem Yüzyıl dizisiyle moda olan yüzükler var. İnsanlar bunları alırken işçiliğinden dolayı çok fazla para ödüyor ama satmak istediklerinde işçilik maliyeti düşüyor, sizce insanlar bu olayda mağdur olmuyor mu?
Müşteriye bunun bilgilendirmesinin yapılması gerekiyor. Şahsen ben müşteriyi bilgilendiriyorum, değer kaybı olacağını söylüyorum.
Ama fantezi ürünü olduğu için müşteri ona katlanmayı kabul ediyor.
Soru: Kuyumcular hırsızların ve çetelerin hedefi durumunda buna karşı herhangi bir önleminiz var mı?
İş hanının kendi güvenliği mevcut. Tabi ki bizimde kendi güvenlik tedbirlerimiz var.
Soru: Ülkemizde çok sayıda kuyumcu var. Kuyumcuların çoğalması işlerinizi nasıl etkiliyor ?
Herkes kendi kısmetini yer. Kuyumculuk çevre meselesi. Çevren ne kadar genişse o kadar iyi iş yaparsın. Ayrıca güvene dayalı bir sektör, insanlara ne kadar güven verirsen müşteri çekme olasılığında o kadar yükselir.