Türkiye hakikaten büyük Türkiye olma yolunda. Yeni bir sistem devreye sokuldu. Türkiye’yi hem de tabandan kurtaracak bir sistem. Belki de dünyaya yeni bir model olacak.
Türk toplumunun nabzını kim elinde tutar. Mahallenin muhtarı değil mi?

Biz de bunu yaparız işte!
Seçime gidiyoruz ilk muhatap aldığımız kesin mahalle muhtarları.
Başkanlık sistemine mi gedeceğiz yine ilk adres muhtarlar.
Rejimin istemediği bir bildirgeye imza attılar diye ilk kınayanların başında muhtarlar mı geldi?
Yani artık Türkiye muhtarlık modeli ile yönetiliyor.
Ankara’dan yönetilen Türkiye artık Türkiye sathına yayılarak mahalledeki muhtarlıklardan yönetilecek.
Artık öyle yüksekokul, üniversite okumaya, yabancı dil okumaya da gerek yok. Ol mahalle muhtarı, ortak ol ülkeni yönetmeye.
Ben kesinlikle, buradan muhtarımızı küçümsemekte istemiyorum. Şimdikiler yönetiyorsa, muhtarlarımız da hatta belki bugünkülerden daha da  iyi yönetirler.
Hatta artık dış ülkelere de yüksek eğitimli diplomatlar, Büyükelçiler yollamaya gerek kalmadı. Mahalle muhtarları bu işleri çok iyi yapabilirler.
At binenin, kılıç kuşananın atasözümüzü boşuna kullanmamış atalarımız. Artık yerel yönetim anlayışı ile bu iş bitirilecek. Keşke Türkiye İsveç’te de bir muhtarlık açsa da ben de burada muhtarı olsam.
MUHTARLARI ELE GEÇİREN TÜRKİYE’Yİ ELE GEÇİRİR
Gerçekten muhtarlarımız önemli bir misyona sahiptir Türkiye’de onlar mahallerin ve ülkenin tansiyonunu en iyi ellerinde tutan kesimdir. Mahalle de kim işsiz, kimin ekonomik durumu iyi, kimin gıdaya ihtiyacı olduğunu bilirler.
Gazeteci olduğum için biraz mesleki tecrübem var. Türkiye ziyaretlerimde, bu konuda bir araştırma yaptım. Muhtarlar, kimin, kim olduğunu eni iyi bilenler arasında. Bir olay anlatıldı. O mahallede oturan birinin kızı iş bulamıyormuş. Muhtar hemen devreye girerek, bu aileye iş konusunda yardımcı olmuş. Sonra seçim geldiğinde bu muhtarın yönlendirmesi sonucu artık gerisini tahmin etmemek zor değil.
Yani Türkiye gibi bir ülkede muhtarlar, seçim kazanımında en etkili yol. Eskiden Fethullah Gülen’in izlediği bu strateji şimdi de tercih edilen ve akıllıca bir yöntem.
PEKİ, SEÇİM KAZANMAK İKTİDAR OLMAK ADINA DEĞER Mİ?
Bütün bunlar, bir siyasi liderin kendi inisiyatifi ile geliştirdiği bir BAŞKANLIK modeli anlayışıdır. Eğer Türkiye, beklendiği gibi Başkanlık sistemine geçerse, kongre üyeleri muhtarlardan oluşacak. Ülke de değişimi muhtarlar getirecek. İşsizlik sorunu mu var? Muhtarlara gidilecek. Akademisyenler mi aforoz edilecek gidilecek müracaat muhtarlara.
Yani her derdimizin devasını mahallemizin muhtarları çözüm bulacak. Zaten son günlerde, muhtarlar, aşağıya, muhtarlar yukarıya. Bir zamanlar kimse bu muhtarların yüzüne bakmazlardı. Şimdi ise muhtarlık yıldızı parlayan meslek oldu. Cumhurbaşkanımızın tek adresi var. O da mahalle muhtarları. Seçimlerden önce ilk toplantıyı muhtarlarla yaptı Saray’da. Sonra da seçimi kazandı. Artık mitinglere gitmeye de gerek kalmadı.
OYSA AVRUPA’DA MUHTAR YOK
Sanıyorum, muhtarlık sistemi de sadece Türkiye’de var. Herhangi bir gelişmiş ülkede böyle bir muhtarlık diye bir şey yok.
Türkiye’nin hedefini şimdiden görüyorum. İşte bu değişim de tam Türkiye’ye uyuyor. Büyük Türkiye projesini  bizi ancak muhtarlarımız taşıyabilir. Allah muhtarlarımızı başımızdan eksik etmesin. Muhtarları bize kazandıran siyasilerimize de buradan saygılar sunarım. İyi ki varsınız, Türkiye bu model ile şaha kalkar. İşte Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine uyan bir model.