Türkiye’nin sorunlarının başında, partiler üstü ulusal bir politikasının olmaması geliyor. Bu da halka sancılar yaşatıyor.

Her ülkenin, ulusal politikalarına baktığınız da demokrasi, insan hakları, özgürlükler vardır ancak bir yere kadar.
Bu hükümet politikası değildir olamaz, olmamalı.
Devletin ve ulusun çıkarlarını öne alan bir kırmızıçizgi politikası olur ve buna da ulusal çizgideki tüm partilerin uyması gerekir.
Örneğin İsveç’te böyle bir ulusal devlet politikası var. Bu tartışılmaz, eleştirilmez ve öyle her ortamda ele alınacak bir malzeme de değildir. İsveç Kralı Carl XVI Gustaf ne kadar sembolik olursa olsun, onun başkanlığında toplanan ulusal çizgideki tüm siyasi parti liderleri, seçim kampanyalarında birbirlerini kıyasıya eleştirseler de burada bir ve beraber olurlar.
Orada tartışılan, konuşulan konular hiçbir şekilde dışarıya sızmaz, sızdırılmaz. Büyük bir devlet ciddiyetinde ve gizliliğinde bu işler yapılır.
TÜRKİYE NEDENSE KONUŞMAYI ÇOK SEVİYOR
Türkiye’de ise siyasilerin, en büyük özelliği birbirlerinin açığını yakalamak, birbirlerine hakaret ve küfür yağdırmaktır.
Nerdeyse her gün bıkıp usanmadan bu durum sürer gider.
Türkiye siyasetçilerini sanki bir magazinde kendisini göstermek isteyen artistlere benzetirim.
Sus be kardeşim. Ülken için vatandaşların için iş yap. Konuşma kapa şu ağzını. Yol mu, köprü mü, metro mu , hava limanı mı yaptıracan yap. Millet kör değil ya görür elbette yaptıklarını.
Kürt realitesi mi, Suriye politikası mı, Rusya politikası mı, böyle ulusal ve milli çıkarları konuşulacak yer, her hafta toplanılan parti meclis toplantı salonları olmamalı.
TBMM’DE KAVGA ŞOVLARI
Halkın milletvekilleri de siyasi liderleri gibi şovmenler.
TBMM’deki oturumları izliyorum. Hepsi, birer şovmen. Acaba nasıl bir konuşma ve tartışma başlatırım da yarın medyada boy gösteririm havasında.
Konuşmak için konuşan, eleştirmek için eleştiren konuşmalarla, ülkeyi yönetmek isteyen halkın milletvekilleri, zaman zaman topluca kavgaya da girişerek, bu şovlarını doruğa taşımada da geri kalmazlar.
Bunları seyreden bizlerde bundan ders almaz, bunların gazı ile seçim geldiğinde hiç ders almamışçasına kuzu kuzu gider yine bunları seçeriz. O zaman da böyle yönetilmek bize müstahak değil mi?