Birbirinden ilginç olaylarla dolu bir haftayı geride bıraktık. Futbolda ve basketbolda hayli keyifli anlar yaşadık. Ancak, yalnızca güzel değil, acı olaylar da vardı gündemde.

Bunlar arasında ülkece yaşadığımız aklı başında olan herkesi üzen, yaralayan terör hadiseleri tabi ki önceliği alıyor. Değil yazmak, aklıma bile getirmek istemediğim bu olayların dışında, Türk spor basınının önemli fotoğraflarından biri, bir eski dost ve mesai arkadaşımı, sevgili Onur Belge’yi yitirmenin şaşkınlık ve üzüntüsünü yaşadım.
Türkiye’nin Star TV’den sonra, ikinci özel televizyonu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Radyo Televizyonu BRT’de çalışıp, birlikte program yaptığımız sevgili Onur Belge’yi yitirdiğimize inanamıyorum gerçekten. Ona Allah’tan rahmet, ailesine de sabırlar diliyorum.
Gelelim asal görevimiz spora. EURO 2016 yolunda bu haftaki Letonya ve Hollanda karşılaşmalarına kadar, neredeyse yerlerde süründüğümüz A grubunda, Letonya ile 1-1 berabere kalarak, herkesi üzen A Milli Futbol Takımımız, Hollanda karşısında aldığı, 3-0’lık tarihi skorla bir kez daha ezber bozup, insanları şaşırtmayı başardı.
Perşembe akşamı Letonya önünde iyi oynayan, pozisyonlar bulan ve sayısız gol fırsatını harcayan takımımız, uzatma dakikalarında yediği gol nedeniyle, bir puanla yetinmek durumunda kaldı. Neyse ki, o gece Hollanda İzlanda karşısında kaybetti de, ‘Portakallar’la aramızdaki puan farkı da bire indi. İşte o Hollanda’yı üç golle saf dışı bırakan Ay Yıldızlılar, şimdi grupta üçüncü olup, Play-Off oynama şansını elinde tutuyor. Yani, gruptan çıkmayı garantileyen Çek Cumhuriyeti ve İzlanda karşısında alacağımız dört puan bizi Play-Off’a taşır.
Hollanda ile ikili averajda avantajlı oluşumuz, aynı puanda olmamız halinde bile bizi hedefe götürür. Bir başka deyişle, şimdi her şey bizim elimizde.
Ancak bu durumun takımımız üzerinde bir rehavet oluşturması en büyük korkum. Çünkü biz, anında havaya giren bir yapıya sahip milletiz.
Bu arada unutmadan bir gerçeğin de altını çizmek gerek. Barselona’daki gururumuz Arda Turan attığı bir gol ve yaptığı asiste karşın, maç eksiği çok net görülen bir futbol oynuyor. Bir ara nerede nefesi kesilecek gibiydi. Bana göre federasyon 10 Ekim’deki Çek Cumhuriyeti deplasmanı ve 13 Ekim’de İzlanda ile içeride oynayacağımız maçlar öncesi, ya özel maç organize etmeli ya da, alt takımlar için alınacak maçlarda Arda’yı oynatıp, maç eksiğini ortadan kaldırmalı. Bu ciddi anlamda önemli bir handikap. Çünkü bu takımın Arda Turan’a ihtiyacı var.
Son bir cümle de, dünya futbolunun markalarından biri olan Portakallar için.
Son dünya kupasının üçüncüsü olan Hollanda da, şu sıralar tıpkı bizim gibi.
Onlar da grup maçlarında beklediğini alamadılar. Elemeler öncesi, milli takımımızla birlikte ilk iki sırayı alacağı ön görülen Hollanda, bizimkiler olağanüstü sonuçlar almadığı taktirde, EURO 2016’nın dışında kalma durumunda.
Hoşçakalın…