Hepsiburada.com’da mobil alışveriş yükselişte. E-ticaret platformunun trafiğinin yüzde 62’si, siparişlerin ise yüzde 51’i mobil site ve uygulamalar üzerinden gerçekleşiyor.

Hepsiburada.com’dan “mobil alışverişte yaşanan artış” konusunda yapılan açıklamaya göre, mobil ticaret e-ticaret sektörünün büyümesine ivme kazandırırken, hepsiburada.com’un mobil uygulamasından ve mobil sitesinden yapılan alışverişler hafta sonu ve tatil günlerinde doruk noktasına ulaşıyor.
Trafiğinin yüzde 62’si, siparişlerinin ise yüzde 51’i mobil sitesi ve mobil uygulamaları üzerinden gerçekleşen hepsiburada.com’un mobil uygulaması tüketicilerin yoğun ilgisiyle 3 milyon kez indirilerek en fazla indirilen uygulamalar arasında zirvedeki yerini korudu. Son bir yılda hepsiburada.com’un mobil uygulamaları ve mobil sitesindeki ziyaret trafiği 2,5 katına çıktı.
Hepsiburada.com’da mobil alışveriş trendi her ay bir önceki aya göre yükseliş gösterirken, özellikle hafta sonlarında internet sitesi üzerinden yapılan alışverişler ile yarışmaya başladı. Bazı günlerde mobil alışverişin, internet sitesi üzerinden yapılan alışverişleri geride bırakması dikkat çekti.
 En çok süpermarket ürünleri satıyor
Hepsiburada.com’un başarılı mobil uygulamaları, Monitise şirketinin Digital Age dergisi için yaptığı e-ticaret araştırmasında da 1 numara oldu. Araştırmada iPhone ve android uygulamalarının kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü toplam puanlarında, mobilde başarılı online alışveriş siteleri arasında hepsiburada.com zirvede yer aldı.
Platformun mobil uygulaması ve sitesi üzerinden en çok satılan ürünlerin başında süpermarket ürünleri gelirken onu yapı market, bahçe ürünleri, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, spor outdoor ürünleri ve telefonlar olarak sıralanıyor.
En çok mobil alışverişin yapıldığı ilk üç il yüzde 36 ile İstanbul, yüzde 21 ile Ankara ve yüzde 10 ile İzmir olurken tüketicilerin mobil alışveriş işlemleri, öğlen 12.00-14.00 saatleri arasında ve akşam 21.00-23.00 saatleri arasında yoğunlaşıyor.
 Mobil alışverişe özel fırsatlar ve yenilikler
Tüketicilere her hafta sonu cuma günleri yalnızca mobil uygulamalarda geçerli fırsatlar sunan hepsiburada.com, kampanyaların yanı sıra ses ile arama, kişiye özel push bildirim mesajı gönderimi gibi cihaz özellikleri kullanarak satın alma deneyimini zenginleştiriyor. Kullanıcılar ayrıca fiziksel mağazalarda hepsiburada.com uygulamasını kullanarak fiyat karşılaştırma, ürün hakkında bilgi edinme gibi özelliklerinden yararlanabiliyor.
Hızlı performansı ile kullanıcıların kolay alışveriş beklentilerini karşılayan hepsiburada.com’un mobil uygulamaları pek çok yenilik de sunuyor. Kullanıcıların önceki tercihlerine göre ürün önerileri, tek tıkla güvenli alışveriş, kredi kartı, 3d secure, kapıda ödeme gibi farklı ödeme seçenekleri, pazar yeri platformunun avantajlarından faydalanabilme, üye olmadan alışveriş ve aynı gün teslimat hepsiburada.com’un mobil alışverişte sunduğu yeniliklerinden yalnızca bazıları.