Çankaya Belediyesi’nin, engelli bireylerin toplumsal hayata ve istihdama katılımını sağlamak için çeşitli kuruluşların ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla düzenlediği ‘Engel Tanımayan Çankaya Şenliği’ renkli görüntülere sahne oldu. 10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası çerçevesinde tiyatro gösterisi, bilim gezisi ve fotoğraf sergisinden oluşan bizi etkinliğe katılan engelli çocuklar ve gençler hem yeteneklerini sergilediler hem de şenlik havasında bir hafta geçirdiler.
Çankaya Belediyesi, Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV), Kutalmış Bey Ortaokulu, Çağdaş Uygulama Okulu ve Çankaya İş Okulu’nda eğitim gören engelli gençlerin çektiği fotoğraflardan oluşan “Hep Beraberiz” adlı fotoğraf sergisinin son durağı Ulucanlar Cezaevi Kültür Merkezi oldu.
İlk olarak Çağdaş Sanatlar Kültür Merkezi’nde başkentlilerin beğenisine sunulan gördüğü büyük ilgi üzerine Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve CEPA Alışveriş Merkezi’nde de açılan sergide yer alan fotoğraflar, Ulucanlar Kültür Merkezi’ndeki ziyaretçileri de derinden etkiledi.
Gençlerin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nden bu yana çektikleri fotoğraflardan oluşan sergiye katılan gençlerden olan Kutalmış Bey Ortaokulu 6-D sınıfı öğrencisi Sinem Kılıç, ilk kez bir fotoğraf çektiğini ve çok mutlu olduğunu söyledi.
BİLİM MÜZESİ’NDE ÇOK EĞLENDİLER
“Engel Tanımayanlar Çankaya Şenliği” kapsamında düzenlenen bir diğer etkinlik ise Ç’engel Kafeli ve Cerence Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören gençleri buluşturan müze ziyareti oldu. Birlikte Armada Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi’ni gezen; bilimsel atölyeleri inceleme fırsatı yakalayan gençler H2Ohh, Medya, Klinik, Marketim ve Hep Beraber Çığlık bölümlerinde keyifli anlar yaşadılar.