PKK terör örgütünün Güneydoğu’nun bazı ilçelerinde “hendekli-barikatlı-bombalı” iç savaş başlatıp önce özyönetim ardından bağımsız devlet kurma hayali halkın desteğini alamadığı gibi güvenlik güçlerinin sert tepkisiyle karşılaştı.

İç savaşın başlatılmak istendiği ilçelerden 300 bin kişinin göç etmesi halkın PKK’ya destek vermediğinin, hatta isyan ettiğinin açık delilidir.
++
Bu noktada Devlete önemli görevler düşüyor.
Yapılması gereken birinci şey, meşruiyetten ayrılmamak, terörle mücadeleyi hukuk devleti normları içerisinde yürütmektir.
İkincisi, evlerinden göç etmek zorunda kalanları şefkatle kucaklamak, onları kesinlikle mağdur etmemektir. Bunun için kamu kamplarının söz konusu kişilere açılması, tekrar evlerine dönmek istemeyenlere yeni bir hayat kurmaları için gerekli yardım elinin uzatılmasıdır.
++
Peki, PKK neden yanlış yaptı, nerede yanıldı?
1)Kandil’deki PKK liderleri Güneydoğu’da yaşayanların hâlâ 40-50 yıl öncesindeki gibi ağır bir yoksulluk ve sefalet içinde bulundukları yanılgısına düştüler. Oysa yeterli olmamakla birlikte bölgenin en ücra köşelerine kadar altyapı yatırımları ulaştı, Türk-Kürt ayrımı yapılmadan sosyal yardımlar yapıldı.
2)İşsizlik hâlâ bölgenin en önemli sorunlarından biri olarak görülüyor ama bunun sadece bölgeye özgü değil Türkiye’nin genel bir sorunu olduğu halk tarafından görüldü.
3)30 yıldır gönüllü ya da zorla dağa çıkan binlerce evladının öldüğünü, sakat kaldığını veya mağaralarda perişan bir hayat yaşamak zorunda bırakıldığını gören halk bunun artık böyle devam edemeyeceğini anladı.
4)Türk devletinin güçlü olduğu, teröre karşı pes etmeyeceği, hiçbir şekilde bölünmeye razı olmayacağı açık-seçik ortaya çıktı.
++
Evet, devlet, geçmiş yıllardaki hatalarını tekrarlayıp bölge halkını yeniden PKK’yı ve onun siyasi uzantılarını destekler noktaya getirmezse terörle mücadelede çok büyük bir yol katedilmiş olacaktır.