Meclis bugün (Salı) 29’uncu başkanını seçecek.
Bu vesileyle geçmiş başkanlarla ilgili birkaç ilginç notu paylaşmakta yarar var:
-Meclis’te en uzun başkanlığı 11 yılla Mustafa Abdülhalik Renda yaptı. Renda, Atatürk’ün vefatından sonra bir günlüğüne de Cumhurbaşkanlığına vekalet etti.
-Adı İstanbul’da bir statta yaşayan Şükrü Saraçoğlu 1948-1950 yılları arasında Meclis Başkanıydı. Saraçoğlu aynı dönemde Fenerbahçe Kulübü’nün başkanlığını da yürüttü.
-Refik Koraltan 10 yıl boyunca başkanlık koltuğunda oturdu. 27 Mayıs askeri darbesinden sonra tutuklandı, Yassıada’da yargılandı ve idama mahkum oldu. Ancak bu ceza daha sonra müebbede çevrildi. Koraltan 1966’da çıkan afla özgürlüğüne kavuştu.
-Adalet Partisi’nin tek başına iktidara gelmesiyle 1965’de başkan olan Ferruh Bozbeyli 1970’e kadar bu görevde kaldı. Bozbeyli daha sonra Süleyman Demirel’le anlaşmazlığa düştü ve partiden kopup Demokratik Parti’yi kurdu.
-1960 askeri darbesinden sonra kurulan Temsilciler Meclisi’nin başkanlığını Kazım Orbay üstlendi. Orbay yaklaşık 9 ay bu görevde kaldı. 1980 askeri darbesinden sonra oluşturulan Danışma Meclisi’nin başkanı ise Sadi Irmak oldu. Irmak’ın başkanlığı yaklaşık 2 yıl sürdü.
-İsmet Yılmaz bugün başkan seçilirse Meclis’te Dördüncü İsmet dönemi başlayacak. Daha önce İsmet Kaya Erdem ve İsmet Sezgin Meclis Başkanı seçilmişlerdi. İsmet İnönü de en yaşlı üye sıfatıyla 11 ve 14’üncü dönemlerde geçici Meclis Başkanlığı yaptı.
1997’de CHP’li Hikmet Çetin, partisi milletvekili sayısı bakımından Meclis’te beşinci olmasına karşın başkan seçilmeyi başardı. Ömer İzgi de 2000 yılında partisi MHP Meclis’te ikinci parti konumunda olmasına karşın başkan oldu.
Meclis’te bugüne kadar Deniz Baykal dahil 25 kişi en yaşlı üye sıfatıyla geçici başkanlık yaptı. Bunlar arasında ünlü şair Orhan Seyfi Orhon da vardı. Orhon’un bestelenen 20’den fazla şiiri arasında “Benim gönlüm bir kelebek/Dolaşıyor çiçek çiçek/Tükenecek ömür böyle/Çırpınarak titreyerek ile Sen gül dalında gonca/Ben dağ yolunda yonca/Sen açılıp gülersin/Ben sararıp solunca da yer alıyor.