Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ak Parti’ye oy toplamak için meydanlara çıkması, Anayasa’ya aykırı olduğu gibi centilmenliğe de aykırıdır.
Anayasa’ya aykırıdır çünkü, Cumhurbaşkanı Anayasa’nın 103’üncü maddesi gereğince ant içerek görevine başlamıştır. Antta, “Üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağım” denilmektedir.
Centilmenliğe aykırıdır çünkü, seçim yarışının eşit koşullarda yapılması gerekir. Burada Cumhurbaşkanının bir partinin lehine, diğer partilerin aleyhine olarak meydanlarda boy göstermesi eşitliği bozmaktadır.
Dolayısıyla Yüksek Seçim Kurulu’nun iki üyesinin, yapılan bir başvuruyu değerlendirirken, Cumhurbaşkanı’nın meydan meydan dolaşıp Ak Parti lehine konuşmalar yapmasını seçim yasaklarını ihlal olarak görmesi doğrudur ve hukuka uygundur. Kurulun kalan 9 üyesinin, “Cumhurbaşkanı Anayasa’ya göre sorumsuzdur. Ayrıca aday da değildir. Konuşmalarını denetleme yetkimiz yok” diye özetlenebilecek bir gerekçe ortaya koymasına ise katılmak mümkün değildir.
++
Peki, Anayasa’ya ve centilmenliğe aykırı olduğunu bile bile Cumhurbaşkanı Erdoğan neden seçim kampanyasına katılıyor, eski partisi için oy toplamaya çalışıyor?
Bunun nedenini kamuoyu yoklamalarında aramak gerekir.
Seçimle ilgili yapılan bazı kamuoyu yoklamaları Ak Parti’nin bırakınız Anayasa’yı değiştirip başkanlık sistemini getirecek kadar milletvekili çıkarmasını, tek başına iktidar olmasının bile zor olduğuna işaret etmektedir. Özellikle HDP’nin yüzde 10’luk seçim barajını aşması halinde ufukta koalisyon hükümeti görünmektedir.
İşte, Erdoğan’ı bu tablo meydanlara çıkmaya zorlamakta, seçime kadar yapacağı konuşmalarla hiç olmazsa bir kısım seçmenin tercihini Ak Parti lehine değiştirmeye uğraşmaktadır.
++
Erdoğan’ın çabalarının nasıl sonuç vereceğini bugünden öngöremeyiz. Ama yaptığının yanlış olduğu aşikardır.
Siyaset maçında takımlardan biri 11 kişi oynarken, diğer takım 12 kişiyle mücadele etmektedir.
Gençlik yıllarında iyi bir santrafor olduğunu bildiğimiz Erdoğan’dan beklenen, Ak Parti’nin 12’inci oyuncusu olarak Anayasa ve centilmenlik kalelerine faullü goller atmamasıdır.