Bir süre önce Sonsöz’deki köşeme THY’nin İsveç’ten Ankara uçuşları konmasını kaleme almıştım. İsveç’te yaşayan 50 bin Kululu adına Osman Tok adlı Kululu bir vatandaş, facebook sayfasında bir kampanya başlatmıştı. Ben de oradan haberdar olarak bu arkadaşın kampanyasına medya olarak destek verdim. İyi ki de vermişim. Çok uzun zaman geçmeden THY Stockholm’de hem Ankara’ya hem de Konya’ya direk uçuş kararı aldı. Bu yazıyı kaleme aldığımda, Facebook ’da bazı eleştiriler arasında gırgır yollu, ’’Yok artık Konya’ya mı?’’ şeklinde espriler de vardı. O arkadaşın da demek ki içine doğmuşçasına THY’nin bırakın Ankara’ya direk Konya uçuşunu da koyması beni şok etti.
ŞİMDİ HEM ANKARA HEM KONYA TUTACAK MI? TARTIŞMASI
İşte bizimkiler, vur deyince öldür derler ya, kamuoyunda hem Ankara, hem Konya uçuşunu koymak ne kadar doğru tartışmasını da beraberinde getirdi. Bu tartışma niye başladı derseniz, çünkü iki hat aynı anda olunca bu sefer ya uçaklar dolmazsa tartışmasını ve seferlerin bu nedenle kalkma riskini gündeme getirdi. İşte bu açıdan bende bu tartışmayı önemsiyorum aynı zamanda hem Ankara, hem Konya direk uçuşlarına İsveç’te yolcu bulunabilecek mi? Hem de haftada 4 kez Ankara’ya, 3 kez Konya seferi konmasını şimdi kaygı ile izleyenler de yok değil. Eğer yolcular iki hat arasında bölünürse, vay o zaman da THY boş uçtu, denedi tutmadı denecek diye kaygıları duymaya başladım. Yani kantarın ucunu bir tutturamıyoruz. Temennimiz inşallah iki hattında tutması ancak bunu Haziran-Ağustos ayları için sefere konan THY uçuşları gösterecek.
SONSÖZ OLARAK GÜZEL BİR ŞEYE İMZA ATTIK
Karınca kararınca, Sonsöz gazetesinin manşetine ve köşeme taşıdığım yazımın ses getirmesi beni mutlu etti. Kampanyayı başlatan Osman Tok adlı Kululu vatandaşımızda bizzat beni arayarak, kutladı. Ben de kendisine bu başarının aslında vatandaş-medya işbirliğinin bir neticesi diyerek bu mutluluğumu onunla paylaştım.
Güzel şeylerin yaşama geçirilmesi adına benim için de gazetecilik yaşamımda bu yazımın özel bir yeri olacak. İşte gazetecilerin önemi de aynı zamanda vatandaşın da kararlılığı burada ortaya çıktı.
Yaklaşık 50 bin Kululu vatandaşın yaşadığı İsveç’te Osman Tok adlı bir Kululu vatandaşın, bu konuda duyarlılık alması tek başına ilerleyen teknoloji ağında facebook ile hem bana hem de Türk Hava Yollarına yönetimine ulaştığımızı tahmin ediyorum. Demek ki, vatanda-medya birlikte güzel şeyler yapabiliyormuş. Biz Ankara dedik, şimdi Konya’da eklendi. Hadi hayırlısı diyoruz, Konyalı dostlarıma. İyi uçuşlar.
Yaklaşık 50 yıl hizmet verdiğiniz İsveç’te THY güzel bir adı atarak 50 yılın hatırına güzel bir hediye verdi. Umarım, bu seferler daim kalır….
İyi uçuşlar.