Son günlerde çevremde şu sözü çok duymaya başladım:
“Ben aslında CHP’liyim ama bu seçime mahsus olmak üzere HDP’ye emanet oy vereceğim. Böylece HDP barajı aşacak, Ak Parti iktidardan düşecek. CHP’nin iktidar olma umudu olmadığına göre böyle bir davranışı doğru buluyorum.”
Bu görüşe şu nedenlerle katılmıyorum:
1)Dürüst seçmen davranışı, politikasını ve adaylarını beğendiği partiye oy vermektir. Rakip partilerden birine oy vermenin hiçbir rasyonel yanı yoktur.
2)Diyelim ki, “HDP’ye oy verelim” görüşü büyük rağbet gördü, milyonlarca CHP’li seçmen oyunu bu partiye attı. O zaman CHP’nin kendisi baraj sorunuyla karşılaşmayacak mıdır? Milyonlarca CHP’li seçmen aralarında kimin CHP’ye kimin HDP’ye oy vereceği konusunda anlaşamayacağına göre böyle bir ihtimal söz konusudur.
3)HDP, lideri son derece sempatik bir görünüm sergilese de özünde PKK, İmralı, Kandil üçgeninin ortasında durmaktadır. Nihai hedef, “Büyük Kürdistan”ı kurmaktır. AKP’ye ve Erdoğan’a duyulan öfke nedeniyle HDP’ye yönelmek, bu nedenle de büyük yanlış olur.
4)Yarın HDP önce barajı aşar sonra iktidar ortağı olursa ve “Türkiye, federal bir devlet olsun… Eş cumhurbaşkanlığı ve eş başbakanlık sistemleri getirilsin. Cumhurbaşkanı ve başbakanlardan biri mutlaka Kürtler arasından seçilsin” diye tutturursa ne yapılabilir?
5)”Bu iktidar gitsin de ne olursa olsun” anlayışı sağlıklı değildir. HDP’nin barajı aşması halinde Erdoğan yine 2019 yılına kadar Beştepe Sarayı’nda oturmaya devam edecektir, ama Türkiye yeni bir kaosun içine sürüklenecektir.
5) Ak Parti tek başına iktidar olamazsa hükümet nasıl kurulacaktır? Kemal Kılıçdaroğlu Ak Parti’yle bir koalisyon hükümetinde bir araya gelmeyeceklerini açıklamıştır. CHP-MHP-HDP koalisyon hükümeti kurmak da MHP’nin takınacağı tutum nedeniyle hayaldir. O zaman ülke Ak Parti’nin kuracağı bir azınlık hükümetine mahkum olacak ve daha ilk günden erken seçim konuşulmaya başlanacaktır. Böyle bir tablonun ekonomide yaratacağı tsunami korkunç olmaz mı? Arzu edilen bu mudur?
++
Sonuç olarak şunu söyleyebilirim:
Ak Parti’yi iktidardan uzaklaştırmanın yolu, zorlama formüllerle seçmeni esas partisine değil başka partiye oy vermeye ikna etmeye çalışmaktan geçmez, Ak Parti’ye rakip partilerin kendilerine çeki-düzen vermesinden geçer: Doğru lider, doğru aday, doğru program…
Demokrasiye inanıyorsak bunun başka yolu yoktur.