CHP’li Umut Oran’ın Başkan Yardımcısı olduğu Sosyalist Entertasyonal, HDP eş genel başkan ve milletvekillerinin tutuklanmasını esefle karşıladığını bildirdi. SE Türkiye’de teröre karşı mücadelede, masum insanların suçlamaların hedefi olmasını şiddetle kınadığını hatırlattı.

Sosyalist Enternasyonal yaptığı bir açıklamayla Türkiye’deki gözaltı ve tutuklamaları eleştirdi.

-“TUTUKLAMALAR HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE EK DARBE”-
Açıklamada, CHP’nin örgüte tam üye, HDP’nin ise danışman üye olduğu hatırlatıldı. SE’nin Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 11 HDP’linin tutuklanmasını esefle karşıladığı belirtildi, tutuklamaların ülkedeki vatandaşların hak ve özgürlüklerine önce de varolan baskı ve kısıtlamalardan sonra ek bir darbe oluşturduğu da öne sürüldü.

SE, “Mayıs ayında milletvekillerinin genellikle soruşturmadan bağışık tutan dokunulmazlık HDP milletvekilleri üzerinden kaldırıldı” dedi. Ancak, dokunulmazlıkların sadece HDP’lilerden değil tüm partilerden 148 milletvekilinin üzerinden kaldırıldığı bilgisi açıklamada eksik kaldı.
SE bu noktadan sonra özellikle de 15 temmuz üniformalı terörist darbe girişimi sonrası HDP üyelerinin; evlerine, bürolarına yapılan saldırıları, seyahat yasaklamaları ve gelişigüzel tutuklamaları protesto ettiklerini belirtti.

-SE TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİ ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORMUŞ-

Sosyalist Enternasyonal’in temmuz darbe girişiminden bu yana Türkiye’deki gelişmeleri endişeyle takip ettiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
“Temmuzda ilan edilen ve Ocak 2017’ye kadar uzatılan olağanüstü hal bağlamında sayısı 110 binden fazla olduğu bildirilen memur gözaltına alınmış ya da işinden uzaklaştırılmış, 130’dan fazla gazeteci hapse konulmuş, birkaç yüz kişinin basın kartına el konulmuş ve 150’nin üzerinde basın organı kapatılmıştır.”
SE, Türkiye’de teröre karşı mücadelede masum insanların suçlamaların hedefi olmasını şiddetle kınadığını belirtti, terörle mücadelenin vatandaşların hak ve özgürlüklerini koruyan bir adalet sistemiyle pekiştirilmesi gerektiğini savundu.