HDP Danışma Kurulu Üyesi, eski TİP’li, yıllarca Diyarbakır Cezaevi’nde yatmış, işkence görmüş, sürgüne gönderilmiş 90 yaşındaki Dr. Tarık Ziya Ekinci, “HDP, PKK’yı ikna ederek yurt dışına çıkarmalı. Artık PKK’nın tek taraflı olarak silahları bırakmasını sağlayacak bir yol bulmak lazım. Erdoğan silahları bırakmaz, savaşı sonuna kadar devam ettirecek” diyor.

++
Ekinci’nin, gazeteci Hazal Özvarış’a yaptığı açıklamalar, HDP’de izlenen yanlış politikanın ciddi şekilde sorgulanmaya başlandığını gösteriyor:
-Eğer Türkiye’nin önü açılmak isteniyorsa, ne yapıp edip PKK’nin silah bırakmasını ve HDP’nin etkinlik kazanmasını sağlamak gerekiyor.
-Elimizde başka çare yok. Güç devlette, silahlar onda, ordu, uçak, tank, tüfek onda.
-Kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor seninle.
-Böyle giderse HDP güç yitirir, işlevsizleşir.
-HDP, PKK’ya savaşın aleyhimize döndüğünü, sorunu böyle çözmenin mümkün olmadığını, içinden çıkılmaz bir hâl aldığını, bunun çıkış yolunun demokrasi olduğunu anlatabilir. PKK’nin, 90’lı yıllardaki mücadele koşullarıyla bugünkü mücadele koşullarının farklı olduğunu görmesi lazım. “
++
Tarık Ziya Ekinci, PKK lideri Cemil Bayık’ın “Temel hedefimiz Erdoğan’ı devirmek” sözlerini de şöyle değerlendiriyor:
“Senin gücün buna yetmez evladım! Senin bunu böyle söylemiş olman neye yarar? Bunu söyleyecek kişinin siyasi bakımdan gücü olması lazım. Siyasi güç de HDP’de. O zaman sen, HDP’nin elini kolunu serbest bırakacaksın. Elinde silahla böyle bir sonucu elde edemezsin.”
++
Ekinci’nin açıklamaları, HDP’de meşru siyasete dönüş için arayış olduğunu göstermesi bakımından çok önemli.
Söz konusu partide bundan sonra şunlar olabilir:
-Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ayaklarına gelen lider olma fırsatını cömertçe harcadılar. Muhtemelen onlar önümüzdeki süreçte konumlarını yitirecek ve yerlerine yeni eşbaşkanlar seçilecek.
-HDP şiddet yanlısı politikadan uzaklaşıp mücadelesini demokrasi için vermeye başlayacak.
-Bunun aksi uygulamalar partinin bölünmesine yol açar.