Halkın Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü, bugün sabah saatlerinde HDP İstanbul İl Binası’na polisin yaptığı operasyon ile ilgili basın açıklaması yaptı.Açıklama sırasında HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da konuştu.

“GELİN HEP BİRLİKTE BÜYÜK BİR SAVAŞ HAMLESİNE KARŞI BÜYÜK BİR BARIŞ HAMLESİ BAŞLATALIM”

Konuşmasında Kaya, “Hoş geldiniz demek istiyordum ama şu manzara hoş mu? değil mi? nasıl bir ortam içerisinde olduğumuzu çok iyi gösteriyor. Ve şu an bu kareler tarihe geçiyor. Eğer siz gerçekten bu halkın huzurunu, bu ülkenin barışını istiyorsanız 24 saatte bunu gerçekleştirmenin önünde hiçbir engel yok. Gerçekten samimiyseniz, gerçekten barışı istiyorsanız, gerçekten ‘acılı insanlar bu ülkede olmasın’ diyorsanız, ‘hiçbir insanımız katledilmesin, annelerin, babaların evlatların, eşlerin yüreğine ateş düşmesin, evlere tabutlar gelmesin, gençler de, polisler de, asker de kimse katledilmesin’ diye gerçekten istiyorsanız; 24 saatte biz bu ülkeyi bir barış yurduna, bir cennet yurduna döndürebiliriz. Bir kez daha bu sözümü haykırıyorum; vekillerimizin, başkanlarımızın, yöneticilerimizin, bütün halkımızın talebini bir kez daha haykırıyorum: Gelin sevgili halkımız, ey HDP’li olmayanlar, ‘katliamları istemiyoruz’ diyen bütün halkımız gelin hep birlikte büyük bir savaş hamlesine karşı, büyük bir barış hamlesi başlatalım.” dedi.

İl Örgütü adına Yılmaz Yücel tarafından yapılan basın açıklamasında da, “Yakın zamanda yine il binamız basılmış, bütün katlarımız, arşivlerimiz tahrip edilmişti. Bugün yine aynı manzara ile karşıkarşıyayız. Gece boyunca 32 arkadaşımız gözaltına alındı. arkadaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmalarını sizin huzurunuzda bir kez daha talep ediyoruz. Duvarlara ‘Geldik yoktunuz’ yazdılar. Gece kimseyi bulamayacakları bir vakit geldiler. Oysa biz gördüğünüz üzere buradayız. ‘Yine geleceğiz’ yazmışlar, gelebilirler, biz buradayız” ifaderleri kullanıldı.Basın açıklamasının yapıldığı HDP İl Örgütü’nde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.